Vyrazit na piknik naprosto bez vybavení, nákupu a příprav není problém, pokud si za cíl zvolíte například Žluté lázně či Národní zemědělské muzeum.

„Půjčujeme samozřejmě koš i deku, letos jsme rozšířili nabídku piknikových setů,“ prozradila mluvčí Žlutých lázní Hana Tietze. Momentálně lze vybírat ze čtyř variant, které obsahují například panini, saláty, nakládanou zeleninu, sýry i víno. Cena se pohybuje od 750 do 930 korun.

close Kam vyrazit na piknik info Zdroj: Deník zoom_in

„Navíc je letos nově možné objednat si košík online a pak už jen přijet a užít si piknik,“ doplnila Tietze.

Svačina s jedinečným výhledem

Obdobný servis se dostane návštěvníkům zemědělského muzea. To zřídilo piknikovou louku přímo na střeše své budovy na Letné.

„Pohled ze střechy aspiruje na jeden z nejkrásnějších a nejatraktivnějších v celém hlavním městě, protože z ní lze dohlédnout na všechna významná místa historie i současnosti Prahy najednou,“ uvedla mluvčí muzea Jitka Taussiková.

Návštěvníci si mohou za sto až dvousetkorunový poplatek půjčit kompletní vybavení zahrnující deku, piknikový koš a nádobí, nakoupit si v místní prodejně regionálních potravin a rovnou si je jít vychutnat i s výhledem na město.

S rozvozem potravin až na louku začal přede dvěma týdny internetový prodejce Rohlík.cz. Službu odstartoval ve Stromovce a o týden později přidali Letnou, Riegrovy sady, Parukářku, Ladronku a Náplavku.

Piknikové koše nabízí také řada restaurací. „Chcete mít soukromí? Chcete být na vzduchu? Připravíme Vám piknikový koš plný dobrot, zapůjčíme deku a malý stolek,“ nabízí malostranská restaurace Pastař. Zákazníci se s vybavením mohou vypravit třeba na Kampu, Petřín nebo kamkoliv jinam.

Dvě varianty piknikových košů má pro zákazníky modřanská restaurace Port 62. Pojíst na čerstvém vzduchu mohou i návštěvníci zámeckého areálu ve Ctěnicích, pro něž má občerstvení s sebou nachystané restaurace Granary.

Piknikové koše nabízí rovněž Restaurace u Šenkýřů, kterou zákazníci najdou v parku Přátelství na Proseku.

Pokuty hrozí za grilování i alkohol

Rozhodit si deku na trávník a něco dobrého u toho sníst je v metropoli dovoleno v podstatě ve všech veřejných parcích a zahradách, kde to návštěvní řád výslovně nezakazuje. Jiné je to ale s rozděláváním ohně.

Kdo by si chtěl jídlo nejdřív opéct či ugrilovat, musí zamířit na některou z oficiálních grilovacích zón, kterých je v metropoli zhruba 20. Nechybí v oblíbených parcích, jako jsou Stromovka, Petřín, Parukářka, Obora Hvězda či Vítkov. Za rozdělávání ohně na jiných místech může padnout až několikatisícová pokuta.

Sankce hrozí i za porušení zákazu popíjení alkoholu, který platí na mnoha místech, především v centru. Několik stovek ulic, náměstí i parků, kde se nesmí pít, je vyjmenováno v městské vyhlášce. Obecně pak platí zákazy na dětských hřištích i v blízkosti škol.

Deník přináší tipy na osvědčená i méně tradiční místa, kde si jídlo rozhodně vychutnáte.