Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chátrající památka se mění 
v ruinu. Sousedé se bojí o zdraví

Unhošť /ROZHOVOR/ - Zchátralý dům je obalen plachtou a jeho mírný náklon doleva budí hrůzu. Kdo by řekl, že jsme jen pár kroků od samého historického jádra města Unhoště na Kladensku.

12.4.2014
SDÍLEJ:

Městský dům v UnhoštiFoto: Andrea Karlíková

Mejsříkovna, tak se říkalo domu podle jména jeho původního majitele pana Mejstříka, který ve stavení provozoval dílnu s kůží. Nyní je Národním památkovým ústavem vedena jako chráněná památka.

Památkáři podle zápisu 
v seznamu ohrožených památek oceňují především jeho lidové tvarosloví a cenné původní detaily stavby. Kdo by však očekával za tímto popisem poškozený dům, který vyžaduje pár oprav, ten by byl skutečným stavem zděšen. Objekt připomíná v reálu spíše ruinu než obytný dům 
a jeho demolice by se zdála být logičtější než náročná oprava. Jenže památkáři nad ním drží ochrannou ruku.

Situace je však složitější než se zdá. V roce 1999, kdy dům kupovala firma Besstie, aby 
v něm rozjela své podnikání, Mejstříkovna památkou ještě nebyla. Tou se stala až o pět let později a zásadně se tím změnily i možnosti, jak prostory domu využít.

Památkář Jiří Mrázek z Národního památkového ústavu pro střední Čechy je však jiného názoru. Dům v Unhošti označuje za neštěstí. Podle něj je na vině jedině majitel, který dům svým nezájmem nechal dojít do stavu, kdy ho půjde už jen těžko zachránit.

„Ještě před pár lety se jednalo o opravdu krásnou lidovou stavbu, v níž se dalo běžně bydlet. Dnes už velkou šanci na záchranu nevidím," říká Mrázek, který vytýká majiteli i to, že nechal osekat fasádu domu. Přesto dům dle něj vykazuje ještě některé cenné prvky, pro které má smysl ho udržovat v seznamu památek.

Firma shání peníze, dům musí počkat

Deníku se podařilo se zástupcem majitele chátrající nemovitosti navázat kontakt. Podle Jana Nácovského, který se představil jako zástupce firmy Besstie, a se kterým jsme o situaci Mejstříkovny mluvili, jsou důvodem pozastavení plánů chybějící finance.

Stavbu koupili, aby v ní rozjeli své podnikání, chtěli 
v Mejstříkovně vyrábět mražené potraviny. V roce 2004 byl ale městský dům prohlášen za památku a začal podléhat zákonu o památkové péči. „Nikdy se nás neptal, zda si to přejeme. Jen měli spoustu požadavků, jak bychom měli se stavbou nakládat," namítá Nácovský. Poté totiž mohla být stavba využívána jen za účelem bydlení.

Ve firmě Besstie poté vznikl nový plán, že v domě vybudují bydlení pro seniory. Tento projekt však nikdy nebyl realizován. „Nyní sháníme peníze, stavbě nic jiného nezbývá, než čekat," vysvětluje zástupce firmy Besstie Nácovský, který na Praze 7 vlastní také striptýzový bar.

Dům budí obavy sousedů i obyvatel

Mejstříkova však nadále chátrá, což se dotýká lidí z jejího nejbližšího okolí. Rizika spadnutí se obávají především sousedé, jejichž domy jsou na chátrající památku napojené. „Každou chvíli nám do dvora spadne kus omítky. Pomalu, abych se bála pouštět děti ven. Za chvíli nám to spadne na hlavu" děsí se rozzlobená žena, jejíž dům s ohroženou památkou sousedí. 

Majitele tady za těch sedm let, co tu bydlí, prý nikdy neviděla. „Vždy tu byl jen jakýsi jeho zástupce, ale už je to dlouho, co tu byl naposled," vysvětluje. Jediné, co se podle ní za sedm let na stavbě změnilo, že na ní přibyla plachta a plechy na střeše. K tomu však došlo údajně až poté, co k tomu byl majitel vyzván památkáři. 

Vystrašení jsou i obyvatelé městečka, kteří kolem stavby chodí. „Vypadá to nebezpečně," reaguje skupinka žen, kterou náhodou potkáváme. Majitel domu však tvrdí, že objekt neustále zabezpečuje.

Možnosti řešení nabízí radnice

Radní města se snaží situace řešit, ale v této věci jsou spíše bezradní. „Každý rok jim posíláme výzvy, aby s tím něco udělali. Bez odpovědi," vysvětluje starostka Unhoště Dana Mazuchová. Před ní na stole leží štos papírů obsahující celý rodokmen Mejstříkovny, většinu z toho tvoří výzvy současnému vlastníkovi.

Podle slov Mazuchové měli vůli vlastníkovi pomoci. Ještě v roce 2007 schválilo zastupitelstvo města výhodnou půjčku 30 000, kterou by poskytli firmě Besstie na opravu střechy. „Podmínky půjčky však firma nedodržela, a tak k žádné transakci nikdy nedošlo," objasňuje Mazuchová. S tím nesouhlasí Jan Náckovský. „Vždy, když jsme byli požádáni o nějaké dokumenty, tak jsme je doložili," tvrdí.

Dnes uvažuje starostka asi čtyřtisícového městečka, na jehož okraji se rozprostírají Křivoklátské lesy, spíše o tom, že by dům od firmy odkoupili. Naděje, že by památka 
z 18. století znova nabyla své podoby, v rukách Besstie, moc nevěří.

„Dům bychom od nich odkoupil za nějakou malou částku. Na opravu bychom sice neměli, ale alespoň by se celá věc pohnula. Mohli bychom to prodat jinému majiteli, který by měl zájem s ním něco udělat," navrhuje možnost, jak Mejsříkovnu zachránit.

„Udělali jsme víc, než je obvyklé"

Rozhovor se zástupcem firmy Besstie Janem Nácovským o vztahu firmy
k chátrajícímu domu 
v Unhošti. Zajímalo nás, jak stavbu firma zajišťuje a jaké úmysly s ní má do budoucna.

Kdy jste byl v Unhošti naposledy?

Předevčírem.

Viděl jste Mejstříkovnu?

Ano.

Všiml jste si, že se dům naklání?

Nejsem si vědom, že by se stavba nakláněla.

Nicméně sousedé si stěžují, že dům ohrožuje jejich zdraví. Budete něco dělat pro zajištění domu?

My to neustále zabezpečujeme. My to udržujeme celou dobu v nějakém stavu, než seženeme nějaké prostředky nebo investice.

Co jste pro to zatím udělali?

Udělali jsme víc, než je obvyklé.

Podle vyjádření z radnice na stavbě za tu doby přibyla jen plachta a plechy na střeše.

Abyste pochopila, co se tam stalo, musela byste jít dovnitř.

Myslíte, že stavba půjde dát ještě do původního stavu?

Já nevím, co je původní stav. Ta stavba je od začátku ohrožená. Akorát, že to nebylo vidět. Vevnitř jsme museli některé trámy vyřezat, protože krov spadne. Museli jsme sundat střešní tašky, aby bylo schopný to udržet. Nebylo nic snazšího než tu střechu sundat. Ale ta není původní, to si myslí jen památkáři. My jsme tam měli stavební odborníky, kteří nám říkali, že střecha byla opravována v 50. letech, a to velmi nešťastným způsobem.

Památkáři vám vytýkají také to, že jste dal pryč fasádu. Jaký jste k tomu měli důvod?

Fasáda tam není, protože opadávala.

Fasáda opadávala, protože se o to dlouhá léta nikdo nestaral…

Dlouhá léta je delší doba než to máme my. Už před námi byl dům patnáct let neobýván.

Nicméně ten dům byl ještě ve stavu, kdy se dal zachránit.

To není pravda. My když jsme to kupovali, tak jsme nevěděli, jaký je technický stav nemovitosti, to zjistili architekti až poté, co začali dělat plány a studie. Ale já tomu ale nerozumím, já jsem laik.

Zkoušeli jste žádat o dotace?

Ano, Unhošť nám je zamítla. Tím jsme skončili se žádostmi o dotace.

Podle paní starostky jste měli schválené od města peníze na střechu, které jsme nakonec nedostali, protože jste nedoložili nutné dokumenty.

Není to pravda. Vždy, když jsme byli požádáni o nějaké dokumenty, tak jsme je doložili.

Proč jste stavbu neprodali poté, co se byla vyhlášena v roce 2004 památkou, a kdy mohla být využívána jen pro bydlení?

Nebyl zájemce. Nebo vy to od nás chcete koupit?

Já ne, ale zkoušeli jste to nabídnout městu?

Ano, na jednom jednání jsme to nabídli i městu. To se k tomu nevyjádřilo.

Jakou myslíte, že má dům hodnotu?

To nevím. My bychom to chtěli prodat samozřejmě za co nejvíc.

Máte s domem ještě nějaké konkrétní plány?

Ano, od roku 2005 máme vypracovanou studii pro domov důchodců. Máme na zřeteli prohlášení ze stavebního odboru v Unhošti, že to je určeno jen k bydlení, takže jsme nechali vypracovat variantu pouze pro byty. Jenže to je otázka financí. Kdyby tato nemovitost byla na okraji Prahy, tak s tím asi problém nebyl, ale prodávat byty v Unhošti není jaksi příliš lákavé.

V jaké fázi je realizace tohoto záměru?

Sháníme na to peníze.

Stavba ale chátrá dál.

Stavba chátrá dál, protože nic jiného ji nezbývá, než počkat až se seženou peníze. My ji jenom udržujeme. Předevčírem jsem tam byl naposledy, předminulý týden jsem tam byl. Tady vidíte, že já tam jezdím. A to, že mě sousedé nevidí? Musí se lépe dívat, já se k nim hlásit sám od sebe nebudu.

Jaké jsou důvody vašich častých návštěv? Jakým způsobem to zajišťujete?

Máte pocit, že když nejsem stavař, tak mám předpoklady pro to tam udělat střechu?

Proč tam tedy jezdíte tak často?

Protože mám odpovědnost za tu stavbu.

Když tu stavbu vidíte, jaký z ní máte pocit?

Myslím, že to není předmětem naší diskuze. 

Autor: Andrea Karlíková

12.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Praze.
12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Prezident Zeman se svou paní odvolili v základní škole v pražských Stodůlkách.
AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předseda Zelených Matěj Stropnický dnes oznámil, že je homosexuál. Vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií. O svém soukromí mluvit neplánoval, voliči by ale podle něj tuto informaci vědět měli.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

/ROZHOVOR/ „Do vztahů mezi Prahou a místními radnice se příliš promítá stranická politika a zvlášť výrazné to bylo v předvolební době,“ tvrdí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). Podle něj by mělo být politizování všeho včetně třeba vedení linek autobusů nahrazené snahou o konstruktivní spolupráci. Zvlášť pak v řešení dopravy, která je nejpalčivějším problémem Šestky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení