Po studiích pracoval v elektrikářské partě, u záchranky jako sestřička a v počítačové firmě. Začal natáčet a stříhat videa a jak se říká, ve správný čas byl na správném místě. V roce 2006 se ozval kamarád, jestli nechce vyrazit s kamerou do Konga. Rozhodnutý byl hned.

„To byla moje první cesta. Měl se natáčet první díl seriálu Rybích legend Jakuba Vágnera. Sbalil jsem batoh, prodělal sérii očkování, zabalil kufry s technikou a hurá do perly Afriky. Už samotná cesta byla dobrodružství. Na letišti mě vrátili pro neplatnou letenku. Po třech dnech jsem přistál jako jediný běloch v letadle. Armáda si mě vyčíhla a začalo prohledávání a zároveň velké uplácení. Padesát dolarů za každou malichernost. Celá expedice byla postavena na úplatcích," vzpomíná kameraman Daniel Vagenknecht.

Během dalších let natočil šest dokumentů v Indii, Francii, Ekvádoru, Austrálii, Mongolsku a Argentině. I když není rybář, je zvěčněný s těmi největšími úlovky. Jako zkušený lovec vlezl i do vod, kam by se nikdo neodvážil. Expedice dala vždy na slova domorodců, že tam dravá piraňa a rejnoci nejsou.

Když endiaron vůbec nezabírá…

„V Amazonii jsem držel stokilovou paraibu, v Indii ďáblovu rybu gunč, která je na omak velice příjemná, není slizká, v Kongu tygří rybu a v Texasu aligátoří rybu, která je slizká a smrdí. Já ryby nejím a na Amazonce jsem jedl rýži třikrát denně, občas krokodýla, opici, papoušky a opražené různé housenky a červy. Střevní potíže měl každý, deset dnů jsme trpěli, tam endiaron vůbec nezabírá," přiznává kameraman.

Točení na souši vystřídá s kamerou pod hladinou a v poslední době je to létání, vlastně natáčení s kamerou připevněnou na drunu. To je ovládaný čtyřvrtulový letoun. V mnoha zemích to neznají a v dalších státech je dokonce zakázané létat. Je třeba hodně výjimek, záběry jsou pak úchvatné, kameraman vidí záběry v jiné perspektivě.

„Zaujalo mě Mongolsko, to je obdivuhodná země ve všech směrech. Žijí tam tři miliony lidí na rozloze Evropy, vesměs pastevci. Mají motorky, terénní auta Nexus, mobilní telefony. Rád vzpomínám na točení hongkongského filmu v Praze a po Čechách. Točím pro televizi seriál o dětech, aby neseděly u počítačů, na podzim mě čekají dva filmy. Na díly o rybách jsem hodně pyšný," přiznal Daniel Vagenknecht.

Břetislav Kostka