Lidé, kteří se pohybovali na stejných místech v úterý ráno, si budou bruselské letiště pamatovat úplně jinak. Někteří si ho dokonce nebudou pamatovat vůbec, protože jejich život během vteřiny právě v těchto místech skončil. „Všude byla krev, lidé křičeli a utíkali. Zavládl chaos a strašný strach," popsal jeden ze svědků událostí situaci na letišti bezprostředně po teroristických výbuších.

Podle informací zpravodajských agentur, které byly 
k dispozici v úterý dopoledne, zemřelo na letišti na následky výbuchu čtrnáct lidí. Dalších dvacet lidí zemřelo v centru metropole po dalších bombových útocích v metru.

Ve městě zavládl chaos, zastavila se doprava. Média vyzývala, aby lidé zůstali tam, kde momentálně jsou, a nikam se nepřemísťovali. Úřady požádaly, aby obyvatelé Bruselu komunikovali prostřednictvím sms zpráv a sociálních sítí. Aby netelefonovali, protože sítě byly přetížené.

Akt brutálního terorismu

K situaci se pro Deník vyjádřil i bývalý europoslanec z Lysé nad Labem Hynek Fajmon, který v Bruselu strávil deset let. „Bombové útoky v Bruselu jsou aktem brutálního terorismu. Chtěl bych vyjádřit soustrast všem příbuzným obětí. Rozmístění a načasování útoků směřuje k vyvolání paniky a co největších lidských obětí. To je třeba důrazně odsoudit," uvedl Hynek Fajmon.

Dodal, že pachatele je nutné brzy najít. „Tito lidé nám vyhlásili válku a mělo by s nimi být zacházeno jako s válečnými zločinci. Pokud se pachatele podaří zadržet živé, měli by dostat doživotní tresty. V případě takovýchto činů bych se přimlouval za obnovení trestu smrti," doplnil bývalý europoslanec.

Na situaci po útocích 
v Bruselu reaguje i česká policie. Chystá podobná opatření, jaká byla zavedena po útocích v Paříži. Potvrdil to kriminalista Marek Šmíd. „V tuto chvíli nemáme aktuální poznatky, že by u nás hrozilo podobné nebezpečí útoků. Nicméně budeme aktivovat informační zdroje a důkladněji prověřovat místa, kde se schází větší skupiny obyvatel," řekl Marek Šmíd.

Na stáži v Evropském parlamentu v Bruselu byli před třemi lety i bývalí redaktoři Deníku Olga Vendlová, tehdy Havránková a Lukáš Trejbal.

Útoky na bezbranné lidi

Olgu Vendlovou zpráva o útocích v Bruselu zaskočila: „Vnímám to jako útok na baštu mírového soužití evropských zemí, civilizovaného světa. Náhodné útoky na bezbranné lidi rozhodně nepatří k civilizované komunikaci, ale bohužel patří k dnešnímu světu. Tyto útoky čím dál naléhavěji tlačí Evropu k rozhodné reakci."

Vzpomínku na Brusel připojil i Lukáš Trejbal: „Zapůsobil na mě trochu studeně. Tehdy během mého třídenního pobytu snad nepřestalo pršet. Výbuchy se mě hluboce dotkly, ale bohužel je to při vzpomínce na útoky v Paříži poslední dobou blbá realita. Je to naprosto mimo mé mírumilovné chápaní světa."

Událost pochopitelně plní sociální sítě i v Čechách. Na útoky okamžitě reagoval na facebooku i současný europoslanec Jaromír Štětina: „To je právě snaha teroristů rozsévat strach a zničit pověst Bruselu jako kosmopolitního moderního města. Navzdory teroru Brusel zůstává barevným multikulturním městem pro život. Bruselani si to nenechají vzít."

Vůně čokolády a hranolek má od úterý v Bruselu hořkou příchuť. Odhodlání nenechat se terorem zastrašit už během odpoledních hodin začalo převládat nad zoufalstvím a bezmocí z rána. Okamžitě reagoval jeden z karikaturistů, který netradičně zobrazil symbol Bruselu. Čůrajícího chlapečka na samopal.

Čtěte také: Jiří Plecitý z napadeného Bruselu: Mobily nefungují, využíváme internet