Závod na 11 kilometrů startuje stejně jako půlmaraton. Dětské závody se uskuteční od 10 hodin. Registrace závodníků je v kempu Peklo v Branžeži na Mladoboleslavsku. 

O nedělním Eleven půlmaratonu Český ráj jsme si povídali s ředitelkou závodu Zuzanou Wernerovou.

Kolik je přihlášených mužů a žen na půlmaraton?

Na půlmaraton je přihlášeno k této hodině, tedy ve středeční půlnoci, 276 mužů a 158 žen.

Zároveň se poběží i kratší závod na 11 kilometrů. Jak to vypadá s přihlášenými tam?

Na běh na 11 kilometrů je zatím přihlášeno 74 žen a 38 mužů.

Je možné se přihlásit ještě na místě?

Zatím je možné se přihlásit ještě na místě, a to do naplnění kapacity.

A jaká je kapacita závodu?

Kapacita je 600 závodníků celkem.

Kolik lidí má pořadatelský tým? Tedy kolik lidí bude v neděli „v akci"?

„V akci" bude téměř 40 organizátorů z týmu Sportvisio.

Budou ve startovním poli také zahraniční běžci?

Ano. Ve startovní listině jsou závodníci ze Slovenska, Polska, Ruska i z Francie.

Kdo bude hlavní hvězdou mezi muži a kdo mezi ženami?

Nerada bych někoho vyzdvihovala. Myslím, že je tam mnoho kvalitních běžců i běžkyň, kteří se poperou o co nejlepší výsledek.

Trasa není úplně klasická, tedy rovina, ale bude tam i několik náročnějších míst - můžete je přiblížit?

Úplná klasika to není, ale doufáme, že právě to běžci ocení. Mezi třetím a čtvrtým kilometrem je stoupání, na jehož vrcholu jsou krásné výhledy, a poté následuje techničtější seběh. Další náročné stoupání je za občerstvovačkou v Meziluží, takže se tam běžci mohou posílit. Podle mého názoru ale to nejnáročnější běžce čeká ke konci, kdy se po mnoha kilometrech v nohách budou muset poprat s písčitými cestami, které vedou až do cíle.

Po jakém povrchu trať vede?

Trať je velmi pestrá, běžci okusí hned několik povrchů, jako například silnice, louky, ale převážně lesní cesty a pěšinky, kde nebude v některých úsecích nouze o písek. Když se to sečte, čtyři kilometry se běží po asfaltu, sedm po písčitém povrchu, deset po lesních a polních cestách. Celkové převýšení je 350 metrů. Co se týče kratšího, jedenáctikilometrového běhu, ten má převýšení 140 metrů a tři kilometry se běží po písčitých cestách, šest po lesních a polních a zbytek, tedy dva kilometry, po asfaltu.

Jak dlouho jste vybírali trasu?

Trasu jsme od jara několikrát změnili. Od původní verze, kterou jsme se snažili prosadit, se podstatně změnila, ale musím uznat, že jen a jen k lepšímu. Je pestrá, vede z 90 procent krásnou přírodou, střídá se různý povrch a myslím si, že běžce bude bavit. Stejně tak i diváci budou jistě spokojeni.

Je pár dnů do startu, jste nervózní?

Jsem. Možná víc než samotní běžci!

Na jakou chvíli se v rámci půlmaratonu těšíte nejvíce?

Na kafíčko po závodech se těším, ale na závodech si nejvíce užívám, když vidím běžce dobíhající do cíle, kteří mají úsměv na rtech. Když jsou v cíli spokojeni. To je ta největší odměna za všechno to úsilí.

Na půlmaraton v Českém ráji se jako jeden z běžců připravuje i krajský šéfredaktor Deníku Jiří Macek. Přečtěte si jeho Deníček.