Kdy jste poprvé slyšela dechovku?

Myslím, že ještě v peřince nebo v bříšku. Pamatuji si, že jsme už jako děti jezdily s rodiči na jejich koncerty.

Jak jste vnímala zaměření vašich rodičů?

Ovlivnilo mě to v tom, že se sama věnuji uměleckému oboru. Moderuji na Rádiu Dechovka, dříve také na Českém rozhlasu Regina, a samozřejmě i jiné akce spojené nejen
s dechovou hudbou. Hraji a ve zpěvu se věnuji především šansonům, jazzu a muzikálové hudbě.

S Krajankou také zpíváte?

Nezpívám, i když mě naši pořád přemlouvají, ale zatím 
s nimi spolupracuji pouze jako moderátorka.

Proč jste nešla na herectví už na střední škole?

Už ve školce jsem se rozhodla, že budu herečka a zpěvačka, tedy všechny mé kroky směrovaly na konzervatoř. Připravovala jsem se od třetí třídy na základní škole, kdy jsem začala chodit do sborů, dramatických kroužků a na soukromé hodiny zpěvu a herectví. I když mi to doma rozmlouvali, ne, že by mi nedrželi palce, ale byli střídmí. Věděli totiž, jak to funguje. Při přijímačkách jsem se dostala do třetího kola, ale nevzali mě.

Takže jste šla na jinou školu?

Za to jsem teď zpětně ráda, protože jsem dostala i jiné vzdělání. Poté jsem se dostala na vyšší odbornou školu hereckou, tedy jsem dělala to, co jsem chtěla.

Jaké to tam bylo, vyléčilo vás to z dětského snu?

Díky tomu, že jsem v této oblasti vyrostla a mám i tetu herečku, vím, jak to funguje.

Vzpomínáte ráda na svůj pobyt ve Spojených státech?

Strávený čtvrtrok v Los Angeles byl krásný zážitek, na který ráda vzpomínám. Jsem dodnes ráda, že jsem tuto cestu podnikla.

Co jste tam přesně dělala?

Studovala jsem angličtinu a na konci jsem složila zkoušky, za což jsem dostala příslušný, jazykový certifikát. Také jsem chodila na kurzy herectví.

Jak jste vnímala tamní konkurenci?

Samozřejmě náš český rybníček je oproti oceánu malý. Ale zase na druhou stranu přístup tam je o mnoho vstřícnější.

Nelákalo vás tam zůstat?

To nedokážu říci. Mám tu 
rodinu a kamarády. Ale 
někdy člověka láká zkusit 
si jiný život. Má to své pro 
i proti.

Kde teď působíte?

Dělám od všeho něco. Věnuji se moderování na Rádiu Dechovka a samozřejmě i dalších jiných akcí. Hraji ve dvou představeních v Praze, například v inscenaci Norway.Today v divadle Kampa. Momentálně natáčím nový seriál a historický velkofilm. Okrajově se věnuji 
i produkci. A mám ještě i menší úvazek na Základní umělecké škole Ilji Hurníka, kde učím literárně dramatický obor.

Jaké je to pracovat s dětmi?

Je to zábavné. Musím zaťukat, mám hodné a velmi šikovné děti, které to baví, takže je to hned jiná práce.

Jak dlouho vám trvá směna živého vysílání?

Šest hodin. Ač se to třeba někomu nezdá, musím přiznat, že to z kraje bylo hodně náročné.

Vnímají vás posluchači jako svoji kamarádku?

Cílem Rádia Dechovka, na kterém působím jako moderátorka, je být pro posluchače jejich rodinou. Ale musíte se o pozici moderátora, kterého mají rádi, rádi ho poslouchají a třeba i berou jako svého kamaráda, zasloužit. Zatím mám jen pozitivní odezvy, tak snad to tak zůstane. A někteří posluchači mě už znají právě 
z moderování Vtelenské dechparády nebo festivalu Hraj kapelo, hraj!, tedy ke mně mají už přátelský vztah vybudovaný.

Máte i stálé volající?

Samozřejmě máme především stálé posluchače a tedy i stálé volající. Líbí se mi na tom to, že se seznámíte se spoustou zajímavých lidí, osudů a dozvíte se i plno užitečných informací.

Poznávají vás lidé na ulici?

Netvrdila bych o sobě, že jsem zrovna kdoví jak známá, ani to nikdy nebyl můj cíl, ale 
k mému překvapení se mi už párkrát stalo, že mě poznali. Buď to bylo právě díky moderování, a nebo mě viděli v televizi.

Těšíte se na trojici festivalů, které Krajanka pořádá?

Určitě, je to už taková tradice. V neděli 31. května bude už 11. ročník Vtelenské dechparády v Jizerním Vtelně u Mladé Boleslavi na zámku Stránov. Návštěvníci se mohou těšit mimo skvělé dechovky i na prezentaci olejů a cukrovinek 
z máku a také na ochutnávku vín. Vystoupí kapely Dobrovanka, Fryštácká Javořina, Babouci a pořádající Krajanka. O týden později 7. května to bude 12. ročník Kněževeské dechparády, kde vystoupí 
Nýřaňanka, Modrá muzika, výborná kapela z Valašska Miklovci a Krajanka.

Jaké to bude v Praze?

Celé finále dechparád proběhne 27. a 28. června v Praze na Křižíkově fontáně při 19. ročníku festivalu Hraj kapelo, hraj! Těšit se můžete na Junior, Dupalku, Kameníkovi muzikanty, Veselku, Krajanku, Pernštejnku, Věnovanku, Chodovarku a Májovanku. 
A v Praze nebude chybět ani tradiční křest stolního kalendáře dechovek pro rok 2016.

Můžete popsat loňskou atmosféru?

Atmosféra je vždy výborná, chodí mnoho lidí, kteří se nebojí s kapelami zazpívat nebo si i zatančit. Každý rok nás straší otázka, jaké bude počasí, ale festivaly probíhají za jakéhokoliv počasí. Kapely 
i diváci jsou krytí.

Loni byl jako hlavní host Josef Zíma, spolupracovala jste s ním?

Jenom v rámci moderování festivalu. V Praze přebíral multiplatinovou desku s oceněním za celoživotní přínos dechové hudby. Je to velký profesionál a je skvělé sledovat ho při práci.

Při pořádání se vlastně sejdete celá rodina?

V podstatě ano. Z mamčiny strany je to strýc Vilík s bratrancem Vilíkem, sestřenicí Adélou, pak samozřejmě můj strýc Martin, bratr taťky, se kterým festivaly moderuji. Přítomná je i moje sestra a nikdy nechybí ani naše babička Bláža. Když to vyjde tetě Věře a sestřenici Tereze, přijedou se podívat. Rodina se samozřejmě rozrůstá o naše partnery, ti musí v podstatě se vstupem do naší rodiny souhlasit i s účastí a výpomocí na festivalech.

Jste taková muzikální rodina, zahrajete si a zazpíváte spolu?

Dřív jsme to dělali hodně, u táboráků. Dnes už jsou společné chvíle vzácnější a tedy i příležitostí ke společnému zpěvu je méně.

Které dechové kapely se vám líbí?

Samozřejmě Krajanka, ale mám ráda moravské kapely.

Která písnička je vaše nejoblíbenější?

Z oblasti dechové hudby mám ráda píseň Slyšíš, jak zvoní. Co se jiných hudebních žánrů týká, tam už je toho více.

Má česká dechovka ve světě pořád zvuk?

Určitě ano, především v německy mluvících zemích. Tam je naše dechovka stále velice oblíbená, ale jsou tam stovky kapel, které českou dechovku dnes umí zahrát na špičkové úrovni. A všechny mají v repertoáru skladby českých autorů.

Stíháte také odpočívat?

Zrovna nedávno jsem dostala od doktorky vynadáno, že bych se měla naučit odpočívat. Ale já mám i přesto stále pocit, že se mi to čas od času daří. Ale možná nejsem objektivní. Každopádně o můj odpočinek se stará můj partner, který na mě dohlíží. Nejradši jsem, když je možnost vyjet někam ven, ať už do ciziny, a nebo jen mimo Prahu do přírody. A rozhodně se neochudím o společně strávené chvíle se svými přáteli.

Karolína HlaváčkováNarodila se 18. prosince 1988 v Praze. Vystudovala sociálně-právní činnost na střední odborné škole, poté vyšší odbornou školu hereckou, obor herectví a moderování. 

Na tři měsíce odletěla do LA, kde studovala angličtinu a herectví. Zahrála si například v seriálu Velmi křehké vztahy, Ordinace 
v růžové zahradě, Doktoři z Počátků nebo První republika.

Její otec Václav vede kapelu Krajanka, kde zpívá i matka Brigita. Má ještě sestru Kristinu.

Čtěte také: Festival dechových hudeb opět láká fanoušky