VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cenu za vodu v Dobříši nejde už držet pod limitem. Podraží

Dobříš - Zatímco na elektřině domácnosti letos ušetří několik stovek ročně, v případě vody musí odběratelé počítat s jejím zdražením. Od příštího roku si za vodu připlatí i odběratelé v Dobříši na Příbramsku. Z dosavadních 58,80 korun za metr krychlový stoupne cena na 69,80 korun včetně DPH.

28.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Větší investice do oprav

Průměrná cena vodného a stočného v České republice přesahuje 80 korun za metr krychlový. „V Dobříši, kde je cena vody dlouhodobě držena velmi nízko, přestože došlo k nárůstu ceny energií, materiálů, poplatků, daní a kde jsou především nutné investice do obnovy infrastruktury, je změna cen vodného i stočného nevyhnutelným krokem," oznámil před časem starosta Dobříše Stanislav Vacek.

Novou cenu Vodného a stočného schválili dobříšští zastupitelé 17. září v jednom z nejdůležitějších bodů jednání. 

Ceny v roce 2016vodné: 35,04 Kč/m3
stočné: 25,65 Kč/m3
celkem: 60,69 Kč/m3
plus daň: 69,80 Kč/m3

Hlavní položkou, která má vliv na zvýšení ceny, je podle jednatele dobříšských vodohospodářů Tomáše Kolaříka nárůst odpisů. „Důvodem je dále tvorba zdrojů pro obnovu vodovodů, kanalizace a čistírny odpadních vod tak, jak nám ukládají podmínky Evropské unie. Cílem závazné finanční analýzy je nastavit takové ceny, aby byly vytvářeny finanční prostředky na reinvestice nového i stávajícího majetku," vysvětlil vodohospodář.

Pro představu:- jeden litr pitné vody a zároveň následné odkanalizování zatíží obyvatele od 1. ledna 2016 zhruba sedmi haléři
- průměrná denní spotřeba dobříšského odběratele činí cca 100 litrů na osobu a den, to je 6,98 korun na osobu a den za dodání pitné vody, odkanalizování a vyčištění odpadní vody
- Průměrně tedy vynaloží odběratel vody v Dobříše 209 korun za vodné a stočné za měsíc
(Zdroj: Vodohospodářská společnost Dobříš)

Cenu stočného výrazně ovlivňuje přijetí evropských dotací na intenzifikaci čistírny odpadních vod v letech 2009 až 2011. Žadatel o dotaci se totiž automaticky zavazuje ke splnění takzvaného finančního modelu, který předepisuje nárůst cen stočného pro další období.

„Nerespektování těchto podmínek by mohlo být důvodem k uložení finančních sankcí nebo její vrácení. Vodohospodářství se musí stát během několika let samofinancovatelné, což znamená bez dotací. Zdroje na provoz a obnovu musí být generovány z ceny vodného a stočného za předpokladu nepřekročení hranice sociální únosnosti; ta pro rok 2016 představuje částku 114,33 včetně DPH za metr krychlový," dodal Tomáš Kolařík. 

Podlimitní cena

Cena vodného a stočného už nebyla v Dobříši měněna zhruba pět let.

„Mimo jiné se město zavázalo k tomu, dodržovat stanovené limity při rekonstrukci čistírny, což byla jedna z podmínek pro poskytnutí dotace. Pod tímto limitem jsme už dva roky. To je jedna věc. Druhá věc je tvorba prostředků na obnovu vodohospodářské infrastruktury, to znamená vodovodu a kanalizace, kde má město povinnost vytvářet prostředky pro obnovu těchto sítí," vyjádřil se starosta Vacek s tím, že pokud nedojde k úpravě legislativy, uvažuje se také o změně poplatku, neboli zdražení, za čerpání podzemních vod. K tomu zatím nedošlo, takže v následujících čtyřech letech se cena v tomto případě nezmění.

Poplatek za vodné a stočné v Dobříši stále patří mezi nejnižší. Příbramští platí přes 75 korun za metr krychlový, ostatní srovnatelná města v okrese platí 80 i 90 korun.

Cena vody…Cena vody je podřízena obecně závazným pravidlům, které musejí dodržovat všichni provozovatelé vodovodů a kanalizací. Její výši lze měnit jen prostřednictvím pevně daných předpisů stanovených Ministerstvem financí ČR. Vodné i stočné tak nereguluje trh, ale stát, neboť vodárenské společnosti vycházejí při tvorbě svých cen z Cenového výměru Ministerstva financí ČR, který je upravován vždy k 1. lednu pro následující kalendářní rok. Cena vodného a stočného je většinou stanovována jednou za rok a platí pro všechny odběratele v daném regionu. (Zdroj: cenyenergie.cz)

Autor: Markéta Lišková

28.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
18

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Volby v Praze.
12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předseda Zelených Matěj Stropnický dnes oznámil, že je homosexuál. Vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií. O svém soukromí mluvit neplánoval, voliči by ale podle něj tuto informaci vědět měli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení