Největší osobní dopravce na Nymbursku, firma ČSAP, tvrdí, že to není v její kompetenci. „My o zlevnění neuvažujeme. Navíc jsme součástí integrovaného systému dopravy kraje. Impulz v tomto směru by musel přijít právě z krajského úřadu," řekl náměstek pro osobní dopravu ČSAP Martin Pípal.

Přitom v listopadu 2011, když se cena pohonných hmot odlepila od 30 korun za litr a zamířila rychle k 35 korunám, ČSAP reagovalo poměrně razantně.

„Od prvního ledna se zvyšuje jízdné v nymburské MHD o korunu. Jak se bude zdražovat obecně doprava ve středních Čechách a o kolik, 
o tom mají středočeští radní rozhodnout na jednání až 28. prosince. Ale dá se předpokládat, že zvednutí jízdného bude v řádech korun," řekl tehdy Pípal. A na jeho slova došlo.

Zeptali jsme se tedy přímo na krajském úřadě, zda budou na prudký pokles cen pohonných hmot reagovat podobně, jako před pár lety při zdražování. Podle hejtmana Miloše Petery ale kraj nic takového nechystá.

Kraj snížení jízdného zatím neplánuje

„Cena nafty je pouze jednou z řady položek, které určují cenu jízdného. Středočeský kraj snížení jízdného zatím neplánuje. Vývoj ceny nafty sledujeme, aktuálně nastavená cena je však záležitostí pouze několika posledních týdnů. Je tedy možné, že se skončením zimního období začne cena zase stoupat," uvedl Petera.

Podle jeho slov vše rovněž závisí na vývoji světových trhů, do kterých se odráží politická situace nejen na Blízkém východě. „Časté a náhlé změny tarifu pak zcela nejsou ani pro jednu stranu (objednatel, dopravci a především cestující) žádoucí," doplnil hejtman.

Sečteno a podtrženo: na levnější jízdné mohou cestující na Nymbursku v příštích týdnech a měsících zapomenout. Přitom podle hejtmana se 
o cenách jízdného na kraji diskutuje. Ovšem nikoliv v souvislosti s propadem cen pohonných hmot, ale s poskytováním cílených slev.

Snížení sazby by znamenalo propad tržeb

„Určité změny v oblasti jízdného se již delší dobu diskutují. Jedná se ovšem spíše o poskytované slevy. Snížení sazby jízdného by znamenalo propad tržeb, což s sebou nese navýšení doplatku ze strany kraje, na což jsou v rozpočtu kraje vymezeny jen velmi nízké finanční prostředky," hájí postup kraje Petera.

Proces úpravy tarifu integrované dopravy podléhá schválení Zastupitelstva Středočeského kraje. Podle hejtmana kraj v minulosti navýšení ceny nafty zdaleka neodrazil v ceně jízdného v požadované výši.

Zato vedení kraje dále počítá s pokračováním proplácení žákovského jízdného. „Vloni kraj proplatil přes 20 tisíc žádostí v celkové výši 35 milionů korun. Letos bude projekt pokračovat, krajský rozpočet počítá se 40 milióny korun," uzavřel Petera.

Čtěte také: Stále levnější: litr benzinu lze natankovat už pod 28 korun!