V sobotu 18. května  bude ve zdejším městském muzeu vystavena nejstarší Pamětní kniha Čelákovic, která popisuje dění mezi roky 1366 až 1557. Kvůli akci kniha opustí své místo v archivu v Praze.

Vitrína za 15 milionů 

Důvod, proč je letos ve městě vystavena, je ten, že v tomto roce slaví historický písemný pramen 650 let od nejstaršího zápisu. „Jelikož jde o opravdovou vzácnost, tak musí být kniha vystavena ve speciální vitríně. Zároveň ji budou hlídat i strážníci," popisuje čelákovický starosta Josef Pátek. Cena vitríny, bez které by městu nemohlo být dílo zapůjčeno, je 15 milionů korun.

„Půjčí nám ji Národní muzeum," doplňuje místostarosta Petr Studnička. Kniha, jež je archivní kulturní památkou, bude vystavena od 14 do 22 hodin v rámci Muzejní noci, která se ve městě koná. Program návštěvníky akce přenese do středověku.

Ve 14 hodin přijede Karel IV. s Blankou z Valois a svým dvorem a ukáže, jak se dříve tančilo, což si budou moci zkusit i návštěvníci. Součástí akce je i šermířské vystoupení a dílny z 15. století. Svůj um představí kovář, bednář a pradlena či drátenice. Nebudou chybět kejklíři a hry pro děti.

Čtěte také: Čelákovice a Černošice plánují stavbu nových sportovišť