„Vybudováním podchodu se změní hlavní pěší trasy ve městě. Budou tudy do centra chodit lidé z části Čelákovic za dráhou," popisuje starosta města Josef Pátek. Čelákovice proto plánují rekonstruovat Kollárovu ulici a na ni navazující chodníky rušné Sedláčkovy ulice.

Souběh ulic se zklidní

Na křížení těchto v budoucnu hlavních tahů pro pěší se v současné době nachází barokní křížek. Vedle něj jsou zatím vyježděné koleje od aut a oprýskané chodníky. V budoucnu by lokalita měla být místem k odpočinku s lavičkami.

Vedení města také řeší, zda na křižovatce nepokácí lípu, na níž byly provedeny razantní zdravotnické řezy. Ty vyšly na několik desítek tisíc korun. Nyní se čeká, zda se strom ze zásahu vzpamatuje, či půjde k zemi.

Co se studnou?

Poutat pozornost lidí by také měla studna, ke které si v minulosti lidé chodili pro vodu. Jaké bude její využití, zatím není jisté.

„Vodní prvek do města patří. Jde o to, jak studnu zakomponovat. Možná bude řešením překrýt ji sklem, nasvítit a říci, že odsud se dříve brala voda," uvažuje Pátek s tím, že zprovozňovat pumpu by mohlo být problematické. Vodu v ní nelze označit jako pitnou, protože se její kvalita ve městě může změnit.

Infrastruktura má přednost

Jedním z dalších plánů na oživení místa je umístit zde geocashingovou schránku. Jde o populární zábavu, která by mohla přitáhnout mnoho návštěvníků. Pomocí GPS systému a zveřejněných souřadnic na internetu najdou lidé na místě schovanou krabičku s pokladem.

V budoucnu město počítá se vznikem i dalších klidových míst, třeba v lokalitě Ve Skále. Neboť jde o milionové investice, chce město zatím řešit infrastrukturu, která je důležitější.

Čtěte také: Nová 'Masaryčka': zlatá věž, veřejné prostory či propojení Karlína s centrem