Jak kolapsům z horkých letních dnů předcházejí v Domově seniorů TGM v Berouně, přiblížil ředitel Ondřej Šimon: „Každý klient má vedenou kartu příjmu tekutin, aby nedošlo k dehydrataci." Současně v berounském domově seniorů evidují i vylučování tekutin. Tyto informace tam ale nezapisují jen v současných horkých dnech, ale během celého roku.

Rodiny tak mohou být klidné, že jejich babičky a dědečkové netrpí žízní a při případné hospitalizaci v nemocnici jsou tyto údaje důležité i pro lékaře, který tak může vyloučit dehydrataci.

A co si mohou senioři dopřát k pití? „Mají k dispozici čaj, vodu či vodu se šťávou," upřesnil Ondřej Šimon. Navíc díky spolupráci s nejmenovaným řetězcem dostává Domov seniorů TGM v Berouně zhruba čtyřikrát do roka od sponzora potraviny dle vlastního přání. Takže naposledy to byly džusy, na kterých si mohli senioři pochutnat. Díky všem těmto opatřením se zatím v domově seniorů kolapsům vyhýbají. 

Vycházky se nedoporučují

Nevolnostem z veder se snaží vyhýbat také Centrum Na Verandě v Berouně, kde také pečují o seniory. „V této době maximálně dbáme na pitný režim našich klientů, nedoporučujeme vycházky, které při těchto vysokých teplotách velmi zatěžují srdíčka seniorů, zásobujeme je nanuky a zmrzlinami, neustále mají k dispozici chlazenou vodu s citronem, vlažný čaj," uvádí ředitelka Centra Hana Červenková.

Zahradu a terasu klienti navštěvují pouze v ranních hodinách. „Tato opatření nám velmi napomáhají předcházet zdravotním komplikacím. V měsíci srpnu chystáme akci nazvanou Jak neznáte lahodné ledové čaje, při které budou naši senioři ochutnávat různé druhy ledových čajů slazených například přírodní stévií," dodala Hana Červenková.

A s dostatkem tekutin jsou spokojeni i samotní klienti centra. „Pití mám dost. Mám tu hrníček s pítkem a ještě druhou lahev s pitím. Je mi tu dobře, mně velké vedro nikdy nevadilo," přiznává paní Aloisie, která letos oslavila devadesátiny.

Kolapsům se snaží předcházet

Zaměstnanci zařízení pro seniory na Kutnohorsku přijímají při vedrech preventivní opatření a kolapsy jsou proto zatím pouze výjimečné. Podle ředitele Domova důchodců v Čáslavi Aleše Šorfa klienti zvládají vysoké teploty dobře a dosud se nemuseli řešit žádné komplikace. Na výkyvy počasí se v domově každý rok připravují. „Snažíme se jakýmkoli problémům předcházet. Kontrolujeme pitný režim, zatahujeme žaluzie, aby do pokojů nepronikalo světlo, a často větráme,"vyjmenoval Šorf.

Podobně je na tom i Dům domácí péče v Samopších, kde si navíc pochvalují výhody starší budovy, ve které je zařízení pro seniory umístěné. Domov využívá budovu bývalého mlýna, jejíž silné zdi tolik nepropouštějí sluneční záření. Příjemný průvan vytváří také proudění řeky, která je hned za domem. Kromě zatažených žaluzií a pitného režimu mají senioři omezené vycházky. „Naštěstí máme v areálu zahradu s velkými stromy, kde si mohou lidé dopoledne posedět ve stínu," popsala sociální pracovnice Ludmila Pěkná.

Dělat pro klienty maximum a ulehčit jim horké počasí se snaží také v Domově Barbora v Kutné Hoře. I přesto se však některým komplikacím nedá předcházet. „Vysoké teploty mají vliv na základní onemocnění pacienta, které se vlivem veder zhoršuje, zatím ale nedošlo k ničemu dramatickému," uvedla ředitelka domova Jitka Řepová.

Samozřejmostí jsou i zde základní doporučení a opatření v podobě zvýšeného pitného režimu, lehkého oblečení, omezení aktivity a pobytu ve stínu. Klienti se navíc mohou ochladit v plaveckém bazénu, který je přístupný i pro lidi na vozíčku. Podle Jitky Řepové je situace pod kontrolou také díky tomu, že horkých dnů nebylo zatím v kuse příliš mnoho, a mírné ochlazení, které vždy následuje, starší lidé většinou vítají.

V parnech vyhledávají chladný kout i zvířataRtuť teploměru šplhající daleko přes hranici třiceti stupňů a naprostá několikatýdenní absence dešťových srážek nedělá dobře lidem, ale ani zvířatům. Proto je potřeba především našim čtyřnohým miláčkům věnovat pozornost, dbát na pitný režim a přizpůsobit se jejich potřebám.

Zvěrolékaři proto radí, aby lidé právě z důvodu tohoto teplého letního počasí venčili svá zvířata buď časně ráno, nebo v pokročilých večerních hodinách. 
„Každý majitel by měl dobře znát projevy a chování svého zvířete. Poznat, že se necítí dobře, je poměrně snadné díky jeho charakteristickým projevům," uvedla veterinární lékařka Linda Kadlečková.

U psa je to například vypláznutý jazyk a rychlá dechová frekvence. Čím rychleji dýchá, tím účinněji se ochlazuje. To kočka zaleze do stínu a omezí svou aktivitu na minimum. Stejně tak se chová i drůbež, která si navíc natřásá peří, aby umožnila ochlazování kůže. V případě že dojde k přehřátí, mají ptáci přiotevřený zobák, těžko dýchají a jsou malátní.

„Prasata jsou hodně podobná lidem, takže tyto vysoké teploty snáší velice špatně. Nicméně personál, který se o zvířata stará je na takovéto situace proškolený, takže ví, co má dělat, a stáje jsou standardně vybaveny tak, aby i v těchto tropických teplotách měla zvířata zařízený veškerý tepelný komfort," uvedl výrobní náměstek pro živočišnou výrobu akciové společnosti Mydlářka Mikuláš Stibor.

Teplo je i skotu. Pro něj musí chovatelé zařídit především dostatečný přísun vody, a pokud jsou krávy volně na pastvinách, jako například u soukromého zemědělce Františka Mikoláše z Krhanic je třeba jim navíc zajistit i stín, kde se mohou před ostrými slunečními paprsky schovat.

Čtěte také: Vedra snášejí psi stejně špatně jako člověk. Musí dodržovat pitný režim