Ve sbírkách po nedávno zesnulém archeologovi Václavu Mouchovi, vědeckém pracovníkovi Archeologického ústavu AV ČR, byla nalezena krabice s označením Památky z války 1939 - 1945 po jejímž otevření byla pracovníky muzea přivolána policie, která objekt muzea, kina a knihovny evakuovala.

"Na místo se musel dostavit i pyrotechnik, který malou část nalezené munice zajistil, protože nebyla zbavena roznětky. Kolem 15. hodiny se zaměstnanci mohli vrátit na pracoviště," sdělila mluvčí slánského úřadu Dagmar Lánská.

"Ředitel muzea Jan Čečrdle zajímavý nález, ve kterém je nejen munice, ale například i střepy z okolí sestřelených letadel a další zajímavé válečné relikvie, včetně výstřižků z dobového tisku, využije a v rámci oslav konce Druhé světové války uspořádá jejich výstavu," doplnila mluvčí.

Dělostřelecký náboj ležel u Mrliny na ŠlotavěBřeh Mrliny u Budiměřic a Šlotavy vydává poslední dny poměrně nebezpečná tajemství. Na jedno z nich přišel a upozornil třiatřicetiletý pracovník, který v neděli prováděl revitalizaci na toku říčky právě u Šlotavy. „Nalezl dělostřelecký náboj německé výroby o průměru 7,5 centimetru. Na místo byl přivolán pyrotechnik, který náboj zajistil a odvezl k bezpečné likvidaci," řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Vše se obešlo bez zranění 
a materiálních škod, stejně jako v nedávném případu u Budiměřic. Je pravděpodobné, že nálezcem je stejný muž. Ten ohlásil objevení nebezpečné munice poprvé před necelými čtrnácti dny.

„Krátce před polednem narazil na části dvou dělostřeleckých střel na břehu potoka Sánského kanálu nedaleko Budiměřic. Na místo dorazila nejprve policejní hlídka, která si po prozkoumání situace vyžádala přítomnost pyrotechnika. Ten části střel zajistil a odvezl je 
k bezpečnému zničení," konstatovala tehdy policejní mluvčí.

Právě policisté varují, aby 
v podobných případech se nálezce podezřelých předmětů nedotýkal a v žádném případě se je nesnažil přemisťovat. Relativně nedávno zažili nymburští policisté neuvěřitelnou situaci, kdy jim nalezenou munici přinesl objevitel přímo na oddělení v tašce.