Obě místa dělí jen 13 kilometrů, rozdíl v ceně je však propastný. V blízkosti nádraží v Brandýse nad Labem se brzy začne stavba nového P+R parkovacího domu. Kromě 316 krytých míst pro osobní auta zde bude i 76 míst pro jízdní kola. Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav získalo na stavbu evropskou dotaci.

Radnice již vysoutěžila dodavatele, zakázku získala za 130,3 milionu korun BAK stavební společnost. Náklady jsou v porovnání s nedávno zahájenou stavbou parkovacího domu na Černém Mostě v přepočtu směšné – na jedno místo zhruba poloviční. V Brandýse jedno místo vyjde na 411 tisíc korun, v Praze na 850 tisíc korun.

Zahájení stavby parkovacího domu P+R Černý Most III.
Poklepání základního kamene zahájilo výstavbu parkovacího domu na Černém Mostě

Brandýs je dalším středočeským městem, které na svém území vybuduje záchytné parkoviště a nechá tak lidi z okolí metropole dojet například veřejnou dopravou, aby nemuseli hledat místo na parkování až v Praze. Současně s tím chtějí místní řešit i nedostatek parkovacích míst na nedalekém sídlišti.

Podle místostarosty Hynka Homolky (Naše dvojměstí) bude šest stání vybaveno zařízením pro nabíjení elektromobilů, nezvykle vysoký na tuzemské poměry je i počet míst pro jízdní kola.

Stavba začne v srpnu, hotovo by mělo být v říjnu 2021. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) dosáhne 100 milionů korun.

Město počítá zatím s ceníkem ve výši 25 korun za parkování přes den (zhruba 6 až 18 hodin) a stejnou sazbu pak přes noc. Za jeden měsíc nabídne radnice parkování za tisíc korun, nepůjde ale o vyhrazené stání.

Lítačka. Ilustrační foto.
Lítačka by mohla zdražit o polovinu, Praha chce víc peněz také z parkování