Po zásahu bleskem vznikla milionová škoda na domě ve Věšíně na Příbramsku, kde hasiči museli od dvou hodin likvidovat požár střechy a půdního prostoru; na místě se činili po šest hodin. Jedné profesionální a čtyřem dobrovolným jednotkám se podařilo uchránit hodnoty vyčíslené na tři a půl milionu korun.

Dvousettisícovou škodu si pak vyžádaly následky úderu blesku, který sjel do kůlny v Kamenici na Praze-východ. Kůlnu zapálil – a od ní začala hořet také dřevěná chata. Profesionální jednotky z Říčan a z Jílového, jimž pomáhali také příslušníci dobrovolných sborů z Jílového a místní z Těptína, dostaly oheň pod kontrolu po hodině; úplná likvidace požáru si ale vyžádala ještě další hodinové úsilí. Ani v jednom případě se naštěstí nikomu nic nestalo.

To platí také o nehodě, která se v důsledku bouřky stala na železnici. Bylo to na Rakovnicku, kde mezi stanicemi Račice a Újezd nad Zbečnem po půl páté při nárazu do spadlého stromu vykolejil osobní vlak. Strojvůdce vyvázl bez zranění – a žádní cestující v motoráku projíždějícím Křivoklátskem v takto časnou hodinu neseděli. Po celé dopoledne pak železniční dopravu v úseku mezi Zbečnem a Nižborem nahrazovaly autobusy. Způsobenou škodu policisté odhadli na 200 tisíc korun.

Po půl páté zavalily stromy železniční koleje také na Kutnohorsku, a to hned na dvou místech poblíž obce Želivec mezi Zručí nad Sázavou a Zbraslavicemi. Zde se vše obešlo bez nehody a o uvolnění průjezdu se postarali hasiči s motorovými pilami. Podobné to bylo již ve čtyři ráno na Benešovsku, kde se kvůli vyvráceným stromům musely zastavit vlaky na trati mezi Čerčany a Poříčím nad Sázavou.

Citelné zpoždění vlaků

Komplikace ale způsobily následky bouřky železničářům v dalších regionech – a ne vždy přitom šlo o popadané stromy. Na železničním koridoru mezi Prahou a Kolínem museli železničáři časně ráno omezit provoz na jednu kolej kvůli poruše zabezpečovacího zařízení. I to bylo následkem noční bouřky – a vlaky měly až do dopoledne citelné zpoždění.

Přímo v Benešově došlo i na vyklízení vody ze zaplaveného objektu školy v Jiráskově ulici. Hasiči tam pomáhali s čerpáním i s vyhrnováním vody pomocí hrabel. Přece jen ale byla nejčastějším nočním zaměstnáním hasičů práce se dřevem. Ti středočeští měli od půlnoci do sedmé ranní nahlášeno 58 událostí, spočetl výjezdy Ladislav Holomčík z krajské centrály hasičů. Stromy a větve vedle silnic a kolejí zasáhly v několika případech také domy a rekreační objekty či dráty elektrického vedení.

Různá vytíženost hasičů

Nejrušnější noc měli středočeští hasiči v jižní části regionu – na Příbramsku zasahovali dvacetkrát a kolegové z Benešovska měli jen o tři výjezdy méně: 17. Šest událostí evidovali podle Holomčíkových slov na Kutnohorsku, čtyři na Kladensku a po třech na Rakovnicku a Praze-východ. Mladoboleslavsko do statistik přispělo dvěma zásahy – a po jednom okresy Kolín, Nymburk a Praha-západ (byť Deník zaznamenal například ohlas z Černošic hovořící o hotových přívalech vody a o tom, jak uprostřed noci vítr fičel a hrom burácel).

Našly se dokonce i hasičské stanice, jejichž posádky přečkaly noc na středu s nulou. „V některých částech kraje své základny hasiči v noci neopustili ani jednou – týká se to Berounska a Mělnicka," poznamenal Holomčík. Celklem klidnou noc dopřálo počasí i hasičům v metropoli, byť ani hlavnímu městu se bouřkové přívaly vody nevyhnuly.

Nejpostiženější v rámci republiky byly příhraniční regiony. V noci měli nejvíc práce z Karlovarska a pak na Ústecku i na jihu Čech; posléze se živly vyřádily i na severu Moravy.

Vlivy počasí poničily dráty i sloupyBouřkové projevy v podobě prudkých nárazů větru a padajících stromů podle očekávání přidělaly práci i energetikům. Jejich poruchové čety se musely potýkat jak s desítkami poruch na rozvodech nízkého napětí, tak na vedení vysokého napětí. Padající stromy nejen potrhaly dráty, ale v kterých případech i polámaly izolátory, připomněla dopoledne mluvčí Skupiny ČEZ pro střední Čechy Soňa Holingerová. S hasiči se energetici shodli v tom, že k nejzatíženějším regionům patřilo Benešovsko – četné poruchy ale museli opravovat také na Mladoboleslavsku a Nymbursku.