V rámci zmírňování následků klimatických podmínek výjimečně došlo na chemický posyp i na některých silnicích v chráněných krajinných oblastech. Mělo to přispět ke zvýšení bezpečnosti provozu a také k zachování základní dopravní obslužnosti – tedy průjezdu autobusů, které se na klouzajících vozovkách potýkaly se značnými problémy; nabíraly citelná zpoždění a leckdy kvůli nesjízdnosti ani nevyjely.

Ilustrační foto.
Ledovka trápí řidiče už třetí den. Autobusy nevyjely, do příkopu sjel i sypač

Silničáři upřesnili, že na mimořádném ošetření vozovek s využitím soli se dohodli s vedením chráněných krajinných oblastí v západních regionech kraje – na Křivoklátsku a v Českém krasu. Mluvčí správy silnic Petra Kučerová uvedla, že se v rámci zákona podařilo najít společné řešení, jak spojit ochranu životního prostředí s bezpečností provozu na silnicích.

Mimořádná opatření si ale led na silnicích vynutil i na severovýchodě kraje – v silničářské oblasti Mnichovo Hradiště, kam mimo jiné zasahují chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, Český ráj – a také se tam nacházejí významné zdroje pitné vody. V místech, která se tradičně udržují pouze pluhováním, tentokrát výjimečně došlo i na posyp: inertním materiálem, nebo i chemickým.