VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj s dlužníky nájemného
 v městských bytech nemá vítěze

Benešov - Nekonečný příběh, či téměř marný boj připomíná úsilí radnice v Benešově vypořádat se 
s neplatiči nájemného v městských bytech. Tento střet ale vítěze nemá. Ti, kteří obývají celkem 1875 benešovských bytů, dluží do městské kasy pět a půl milionu korun.

31.1.2014
SDÍLEJ:

Nájemníci obecních bytů dluží radnicím miliony.Foto: Karel Chlumec

„Evidujeme dlužné nájemné téměř 2,4 milionu korun," potvrdila Jitka Drahoňovská z úseku školství, kultury, sportu a nájmů Městského úřadu Benešov. To ale není jediný dluh, který neplatiči vůči městu mají. Dlužníci by Benešovu měli doplatit také dalších více než tři miliony korun za nezaplacené poplatky související s užíváním bytu, tedy za energie 
a služby.

Boj s nebezpečím vzniku dalších dluhů od nových nájemníků se snaží Benešov předsunout ještě před frontovou linii, tedy do doby, kdy 
s nájemníkem ještě žádné potíže nemá. Od dubna roku 2011 tak fungují pravidla, kdy uzavírání nové nájemní smlouvy, respektive žadatele o byt nejprve posuzuje bytová komise a ta pak navrhuje radě města, která rozhodne, s kým město smlouvu uzavře.

Proti novým neplatičům se Benešov „sichruje" ještě jedním opatřením - vybíráním kauce. Nový Občanský zákoník jí sice nazývá jistotou, nikoli kaucí. Noví nájemníci tuhle jistotu musí složit na konto města a teprve po té dostávají dokumenty opravňující je k užívání městského bytu.

V případě, že se pak platba za nájemné zdrží, využívá město před tím, než přistoupí k razantnějšímu postupu proti neplatiči, k úhradě dluhu 
z uvedené jistoty. Nájemník je pak povinen ji ve stanovených termínech doplatit do původní výše.

Upomínky a výpověď z nájmu

Ani to ale není poslední prostředek, jak Benešov bojuje 
s neplatiči nájemného. Jakmile nájemník nezaplatí první nájem, obdrží z radnice upomínku se žádostí o zaplacení pohledávky. Při nezaplacení druhého nájmu město přitvrdí. „Nájemník dostane upomínku s důraznou výstrahou možnosti výpovědi z nájmu bytu," připomněla Jitka Drahoňovská z úseku Školství, kultury, sportu a nájmů benešovské radnice.

Třetí nezaplacený nájem pak už projednává rada města a ta dává neplatiči výpověď z nájmu bytu a to, podle nového občanského zákoníku již bez výpovědní doby. Nájemník pak obdrží termín, do kdy byt musí vyklidit. Pokud tak neučiní začne se město o svůj majetek ucházet prostřednictvím soudní žaloby.

„I v tuto chvíli má nájemník stále možnost byt vrátit a svoji pohledávku doplatit," upozornila Jitka Drahoňovská s tím, že v případě, že se tak nestane, podá město u soudu návrh na výkon rozhodnutí vyklizením bytu, neboli exekuci. Dlužník je pak v soudem stanovený termín vystěhován z bytu za asistence státní i městské policie.

Soudní žaloba a exekuční vymáhání

Ani tím pro dlužníka kauza nekončí. Pokud dluhy vůči městu neuhradí, Benešov podá k soudu žalobu o zaplacení. Soud pak vydá platební rozkaz, který je nájemník povinen zaplatit do patnácti dnů. „Neučiní-li tak, je pohledávka předána k exekučnímu vymáhání," doplnila Jitka Drahoňovská.

Po doplacení dluhu je dlužníkovi vyčíslen ještě další poplatek - z prodlení a to u dluhů vzniklých do konce loňska. Pro dluhy vzniklé od začátku letoška, je vyčíslen úrok z prodlení. 

V souladu s Pravidly pro promíjení poplatků z prodlení a úroků z prodlení nájemcům bytů ve vlastnictví Benešova si může dlužník, který má zaplacený dluh požádat radu města, případně zastupitelstvo města o prominutí zaplacení poplatků. 

Benešov ale své občany, kteří se dostanou do finanční tísně, šmahem přes palubu nehází. S každým dlužníkem tří nájmů, kterému hrozí výpověď, úředníci jednají individuálně. „Vyhodnotíme jeho možnosti, navrhneme řešení," dodala Jitka Drahoňovská.

Autor: Zdeněk Kellner

31.1.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.

Magistrát podal trestní oznámení kvůli zřícené lávce v Troji

Komerční zóna Čestlice - Průhonice.
2

Jako devět Václaváků: U Prahy vznikne obří komerční zóna

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Praha 8 otevřela v karlínských kasárnách kluziště

Do třetice všeho dobrého, dalo by se říci o Praze 8 a veřejných kluzištích. Po otevření předchozích dvou, v Bohnicích a Ládví, následovalo včera slavnostní zahájení provozu v Karlíně, v prostoru bývalých kasáren.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Lidé budou psát dopisy na podporu nespravedlivě pronásledovaných

Organizace Amnesty International (AI) dnes v pražském Centru současného umění DOX zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. V Česku se akce koná už podvanácté. Smyslem kampaně je vytvořit tlak na vlády a jiné autority, které mohou situaci řešit. Maraton začíná symbolicky 10. prosince, kdy se po celém světě připomíná Den lidských práv, potrvá do 18. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT