„Ďáblické sídliště má kromě unikátních kolonád a parčíků výbornou kompozici. Je jedinečné v rozestavění domů, které si navzájem nestíní. Stavební záměr představený investorem by tuto kompozici výrazně narušil. Proto jsme ho jako odborná instituce nedoporučili,“ prohlásil Dominik Aleš z městského Institutu plánování a rozvoje (IPR).

K projektu se výrazně kriticky postavil i starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD). „Jsme v bodě nula, na začátku dlouhé a komplikované bitvy, pravděpodobně soudní. Zatím pro tuto bitvu shromažďujeme munici,“ uvedl Petrus, podle kterého zatím investor nepodnikl žádné kroky k zahájení územního a stavebního řízení.

Nikdo nás nepozval

Společnost CPI vnímá odpor proti výstavbě jako částečně podněcovaný politiky z populistických důvodů. Investora prý nikdo na debatu v Kobylisích nepozval. „Jedná se o náš projekt, proto bych očekával, že nás nejprve někdo přizve k prezentaci upravené podoby projektů, nad kterými může následovat věcná debata. Pokud fakta nikoho nezajímají a jedná se o boj proti výstavbě jaké takové, pak určitě na tuto hru nebudeme přistupovat. O tom, že se města musejí rozvíjet a že je vždy stavěli, staví a stavět budou právě stavitelé, dnes nazýváni developeři, snad není pochyb,“ sdělil Pražskému deníku mluvčí CPI Jan Burian.

Podle starosty Petruse nicméně skupina CPI dosud o změně projektu nebo třeba případném prodeji pozemků jednat nechtěla. Projekt je údajně od loňského léta pozastavený, ačkoliv aktivisté odporující výstavbě upozornili na nedávné první demoliční práce v objektu bývalé Včely.

Usnesení proti záměrům CPI v Ďáblicích prošla loni zastupitelstvy jak Prahy 8, tak celé Prahy. Během interpelací na lednovém zasedání pražských zastupitelů kritizovali ďábličtí usedlíci posudek magistrátního odboru územního rozvoje, podle kterého je projekt v souladu s pražskými stavebními předpisy s ohledem na zasazení staveb v panoramatu města.

Sídliště je pro nás domov

Magistrátní odbor mimo jiné konstatoval, že „přinejmenším v dálkových pohledech nepůsobí záměr na horizontu rušivě“. Podle interpelujících občanů ale úředníci v posudku vynechali to podstatnější – dopad výstavby na bezprostřední okolí. „Ve vzdálenosti asi dvaceti metrů vznikne obrovské monstrum a v případě realizace toho projektu nebude do těch bytů dopadat přímý sluneční svit v žádném okamžiku žádný den v roce,“ poznamenal při interpelacích Jiří Vavruška.

Další interpelující obyvatelka Ďáblic pak před zastupiteli zvolala: „Možná si někdo o nás myslí, že když žijeme na sídlišti, tak žijeme v králíkárnách. Ale pro nás je to domov, a na tom domově nám zatraceně záleží, a máme ho rádi,“ řekla Iva Štětovská.

Žádoucí je dohoda

Petici proti zahuštění zástavby v ďáblickém sídlišti, kterou inicioval spolek Krásné Kobylisy, podepsalo kolem sedmi tisíc lidí. Radnice Prahy 8 také zjišťuje možnosti prohlášení dotyčné lokality za kulturní památku. Majitelé sídlištních bytů, městská část, ale především město samotné mají řadu dalších možností, jak stavbu věžáků přinejmenším zkomplikovat.

IPR má začít zhruba za měsíc zpracovávat komplexní územní studii celého sídliště. Výsledkem může být aktualizace stabilizovaných a rozvojových oblastí ještě před vznikem nového metropolitního plánu. Praze také patří řada pozemků kolem parcel CPI, což pozici města posiluje. Proti projektu podle původního náčrtu je i náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská. Ta nicméně považuje za ideální výsledek férovou dohodu s investorem na kompromisu. „Pokud investor přestane usilovat o proměnu toho místa, objekty občanské vybavenosti tam budou dál chátrat. Jako ideální bych viděla využití lokality, ze kterého by měly přínos všechny strany,“ dodala Kolínská.