Do něj mohou univerzity zaslat své návrhy a záměry na využití domu. Zdeněk Štefek, krajský radní pro oblast kultury a památkové péče uvedl, že tendr se nyní rozeběhne a vítěz z něj může vzejít už na začátku podzimu. „Vysokoškoláci by mohli v Kutné Hoře být klidně už na podzim. Záleží zcela na obsahu záměru, který vyhraje," uvedl.

O vítězi bude rozhodovat komise, ve které bude sedět mimo jiné i Zdeněk Štefek, nebo třeba náměstek hejtmana pro oblast školství, mládeže a sportu Milan Němec.

Galerie se plán nedotkne

V areálu Jezuitské koleje má sídlo nyní Galerie Středočeského kraje (GASK). Té se však plán nedotkne. „Jde o prostory, které pro naše výstavy nevyužíváme. Jednání o záměru však se zájmem sledujeme," řekla Petra Bartušková z GASKu.

Podle radního Štefka by vysokoškoláci působili v domě u vstupu na nádvoří. „Objekt sice aktuálně používají pro své potřeby památkáři, v nejbližší době jej ale opustí. Vybraná škola jej pak bude moci okamžitě zcela využívat," dodal radní.

Není to poprvé, co se o Kutné Hoře uvažuje jako o místě pro vysokou školu. Již před několika lety se zde uvažovalo o zřízení Královské univerzity. Z toho ale sešlo. Naopak živý je stále plán o využití prostor domu Mikuláše Dačického z Heslova pro některé obory Filosofické fakulty Univerzity Pardubice.