Jak hlasovat pro Bohutín?Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI BOHUTIN na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Bohutína posílejte do pátku 17. dubna 2015 do 14 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonu není omezený.

Co že se to děje? Sbor dobrovolných hasičů Bohutín byl vylosovaný do soutěže Dobráci roku, a tak se připravují na návštěvu pořadatelů soutěže z rádia Český rozhlas Region Petra Jindru a jeho kolegyni a manželku Soňu, aby s nimi natočili medailonek.

Hlasy patří jednateli bohutínských hasičů Josefu Bělskému a starostovi sboru Jaroslavu Nuslovi.

Ještě kontrolují archiv, kde jsou na stěnách a ve vitrínách trofeje, medaile a všechny uchované věci, na nichž si hasiči zakládají. „Už jste byli v našem archivu?" ptá se Josef Bělský a ukazuje na plakát, relikvii ze zakládajícího sjezdu za První republiky, kterého si cení nejvíc. „Byl tam přítomen i prezident Masaryk, byli tam i naši členové, kteří zakládali náš sbor. Ještě máme archiválií hodně, postupně to třídíme," ukazuje jednatel sboru na plnou skříň.

Nejstarší je Slamák

Starosta sboru Jaroslav Nusl mezi tím sundal klobouk nejstarší masce, takzvanému Slamákovi, což je nejstarší kostým, důležitý pro tradiční úžasný masopust s humornými scénkami, který příští rok oslaví devadesátiny.

Na šití masek a kostýmů se podílí řada šikovných lidí, většinou žen z obce a blízkého okolí.

Masopustní tradice je velmi dlouhá, sahá až do roku 1926, kdy se konal první bohutínský masopust. Úterý se tedy drží již dlouhou dobu. Letos připadá masopustní úterý na 17. února. Organizátory jsou již od založení hasiči z Bohutína. Nicméně dnes Bohutínským pomáhají i hasiči z Vysoké Pece. Nejdéle komentujícím masopustníkem je Jaroslav Kubík, kterému velmi zdárně pomáhají další.

Sbor dobrovolných hasičů Bohutín se pyšní téměř 130letou tradicí. V roce svého založení získali hasiči od obce prostor bývalého skladiště pro hasičskou zbrojnici, kde mohli hasiči uskladnit i svoji první ruční stříkačku z roku 1888. Tu opatrují hasiči dodnes. V roce 1926 již měli Bohutínští první motorovou stříkačku, zvanou Smejkalu, s níž pochvalně zasahovali při velkém požáru na Drkolnově, kdy přibližovali vodu ze struh k místu ohně.

Moc práce soutěžím nesvědčí

Soutěžní činnost Sboru byla sice v minulých letech mnohem úspěšnější, jak podotýká Josef Bělský, ale neustává ani v dnešní časově náročné době. Každým rokem se dvě družstva mužů a jedno družstvo žen zapojují do soutěžního klání v rámci okrsku a neopomíjejí ani memoriály spřátelených Sborů, jako například memoriál v Tmáni, Lázu a od roku 2007 je SDH Bohutín pořadatelem Memoriálu J. Říhy a zasloužilých hasičů.

„V dnešní době je to se zájmem členů horší. Někteří dlouho pracují, dělají soboty, neděle. Snažíme se to udržovat ve slušném stavu, hasičárna je docela velká. Musíme říct, že starosta obce je nám velmi nakloněn. Když něco potřebujeme, můžeme se na něho obrátit. Samozřejmě to platí i obráceně," konstatuje Josef Bělský.

Hasiči mají k dispozici jednak cvičné motorové pumpy, ale i hlavně hasicí vůz zn. Liaz, CAS 25. Cisternu si hasiči zakoupili pod záštitou JZD Lhota pod Třemošnou již v roce 1983, důkladnou renovací za půl milionu korun prošla v roce 2009. K rychlému přesunu slouží i další vůz zn. Avia. Nyní už třetím rokem žádají Středočeský kraj o peníze na nové auto.

Bohutínští hasiči jsou výjezdovou jednotkou. Letos už mají za sebou dva výjezdy. Jeden do Žežic, kde hořel dům v rekonstrukci. Velitelem zásahové jednotky je Rostislav Řezníček. „Tam jsme tedy dodávali jen vodu a z baráku jsme pomáhali vyklízet věci," vysvětluje.

Druhý zásah se týkal požáru ve Vojenském újezdu Brdy, který pomáhali likvidovat před čtrnácti dny.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce letošního června, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.

Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ. V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.

Reprízu naladíte v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.

Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 14. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.

Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.