Zábavy si zde užijete častokrát víc než na obřích akcích.
Program malých festivalů často tvoří směsici různých vystoupení, nejen hudebních, ale například i divadelních nebo tanečních. Každý festiválek si udržuje svůj ojedinělý étos, který ho odlišuje od ostatních. Směr, kterým kráčí, se přitom odvíjí od pár nadšenců, kteří ho po celý rok ve svém volném čase připravují.
V pondělí 11. července začíná jeden z větších mejdanů v Kutné Hoře, který pravidelně navštěvuje 500 až 800 lidí. Creepy Teepee je třídenní prohlídka zaměřená na nejaktuálnější dění na hudební scéně, která muziku cíleně spojuje s vizuálním uměním.
„Krýpko je pro lidi, co chtějí opravdu vědět, co se děje na světové hudební scéně. Co chtějí interprety vidět zblízka, face to face ještě, než je za pár let přiveze velký festival," představuje festival jeho pořadatelka Kateřina Čopjaková.
Letos na Creepy Teepee vystoupí například Julia Holter, absolventka skladby z Los Angeles, která tvoří chytrý a svěží pop, francouzští synthpunkoví Kap Bambino či estonský rapper Tomi Cash a vedle nich i spoustu interpretů tuzemské alternativní scény.
Vyhnout se mainstreamu a pomoci dobré věci
Ve stejný den začíná ve Vlčkovicích na Benešovsku další zajímavá multižánrová akce pod otevřeným nebem. Festival Vlčkovice je založen plně na dobrovolnících, kteří festival nejenže organizují a staví, ale často na něm sami i vystupují jako hudebníci, stánkaři nebo divadelníci.
„Účinkující vybíráme na základě našich oblíbených hudebních stylů, snažíme se o širší záběr v žánrech a udržujeme si nepodlehnutí mainstreamových kapel, kterým chybí nápad, hloubka a mnohdy smysl snížit honorář ve prospěch dobré věci," vysvětluje zakladatel festivalu a majitel místního statku Jan Počepický.
Vybrané peníze pak jdou na záchranu barokního zámku, který se nachází v komplexu statku ve Vlčkovicích a na opravu sociálních bytů pro osoby, které dlouhodobě nemohou udržet běžný nájem.
Počepický si pochvaluje, že zájem lidí o jejich festival rok od roku roste. Loni ho navštívilo asi 350 lidí. „Návštěvnost nám stačí. Chceme si udržet punc rodinného festivalu a kapacita starobylého ovčína, ve které se akce koná, je vyčerpatelná," říká mladý statkář, který ve Vlčkovicích žije se svou ženou a třemi malými dětmi.
Nic levného, ale stojí to za to
„Nikdo z pořádání této akce nemáme ani korunu, děláme to zadarmo, děláme to v osobním volnu na úkor například rodin," vykládá Jaroslav Spurný, pořadatel hudebního festivalu Jes-fest, letos proběhne 16. srpna. Pořádání festivalu přitom považuje za tu „nejhektičtější věc, kterou kdy zažil".
Čas, práce, síla, telefonáty, maily. Program festivalu se ladí do posledních detailů, především pak výběr kapel je důležitý. Jes-fest se zaměřuje na méně známé kapely. „Nikdy nechceme dospět do toho, aby byl festivalový program napěchovaný jednou hvězdou za druhou, chceme dělat malý festival, který ukáže, že je spousta skvělých kapel, o kterých se moc neví," objasňuje.
Méně známé kapely, větší risk
Ondřej Kinkor, spoluautor hudebního festivalu Coombal Open Air v Lužná u Rakovníka, mu přitakává: „Bylo by snadné objednat kapely typu Divokej Bill, Mandrage, ale touto cestou hlavního proudu jít nechceme. Hledáme něco zajímavějšího. Bohužel je to z pohledu návštěvnosti i značně riskantní."
Přivést velkou kapelu do Rakovníka se navíc nemusí vždycky vyplatit. Kinkor vzpomíná na ročník před dvěma lety, kdy chtěli festival rozšířit a přesunuli ho z Lužné u Rakovníka na Tyršovo koupaliště přímo v Rakovníku. Tenkrát na největší lákadlo Tata Bojs nebo PSH, kteří jinde vyprodávají haly, přišlo na Coombal Open Air do Rakovníku jen pár stovek lidí.
Pořádání festivalu je prostě starost a občas ještě drahá. Nikoliv však pro návštěvníky, kteří zaplatí za vstupné mnohem méně, než kdyby vyrazili na Rock for People nebo Colours of Ostrava.
Strasti jsou za námi, lidé přišli
Všechny starosti a potíže organizátorů jsou ale zapomenuty ve chvíli, kdy pořadatelé vidí, že jejich úsilí nebylo marné. Lidé přišli, baví se, užívají si to.
„Tou největší motivací do dalších ročníků je to, když se během festivalu rozhlédnete a vidíte, že to ty lidi baví, v ten okamžik si konečně uvědomíte, že ta práce za to stojí." říká organizátor Jes-festu Spurný. A podobně uvažuje také Vlastimil Blažek, který letos podruhé otevře festival Next Fest v Kralupech nad Vltavou.
„K pokračování nás motivuje především nadšení, láska k muzice, ochota věnovat veškerý svůj volný čas organizaci a samozřejmě publikum, které je vděčné za každou podobnou událost," shrnuje za všechny organizátory malých festivalů.
Letní multižánrové festiválky 3. až 6. července: Sraz Lhot a Lehot (Kostelní Lhota na Nymbursku)
11. až 13. července: Creepy Teepee (Kutná Hora)
11. až 13. července: Vlčkovice Fest (Vlčkovice u Votic)
12. července: Coombal Open Air (Lužné u Rakovníka)
18. až 19. července: Next Fest (Kralupy nad Vltavou)
26. července: Jílovský Music Fest (Jílové u Prahy)
26. července: Fialka Fest (Nový rybník u Příbrami)
2. srpna: Přístavní slavnost (Nymburk)
16. srpna: Jes-Fest (Jesenice u Rakovníka)
16. srpna: Závodí fest (Závodí v Berouně)
17. srpna: Kutnohorská Kocábka (Kutná Hora)
21. až 24. srpna: TyjátrFest (Kutná Hora)
23. srpna: Rockování (Mnichovice u Prahy)