Jedná se nyní o objekty, které čeká rekonstrukce nebo se budou stavět nové. 

„Souběžně s touto akcí řešíme možnost, že by se ve spolupráci s úřadem práce, konkrétně s nezaměstnanými odstraňovali graffiti po městě. Nejprve na veřejných budovách. Nejenže se budovy zbaví nechtěného graffiti, ale má to i psychologický dopad na sprejery. Protože pokud se jejich výtvory odstraňují, trochu se otupuje zájem o sprejování. Ale je to samozřejmě individuální," konstatoval místostarosta Ivan Kůs.

Graffiti řeší město Beroun už několik let a stále se snaží najít tu nejlepší cestu. V minulém roce dokonce vznikla speciální pracovní skupina, která se soustředí na vytěsnění graffiti z ulic města. 

Díla sprejerů obyvatele a návštěvníky v Berouně provázejí na každém kroku. Chytit ale takového vandala přímo při činu je ale velmi těžké. I když právě na spolupráci s obyvateli chce berounská radnice nyní vsadit.

Své zkušeností se sprejery má i Petr J. z berounského Závodí: „V létě jsme s manželkou seděli u otevřeného okna a měli puštěnou televizi. Najednou jsme ucítili divný zápach. Ráno jsme zjistili, že máme posprejovaný dům. Tomu zmetkovi vůbec nevadilo, že sprejuje vedle otevřeného okna, kde se navíc svítí. Nechápu to, musel být opilý nebo zfetovaný."

Spolupráce se širokou veřejností

Ačkoli je dopadení sprejerů přímo při činu těžké, přesto se město rozhodlo vsadit na pozornost občanů.

„Rada města Beroun je znepokojena množícími se případy poškozování majetku, který je nejen ve vlastnictví města, ale také jiných subjektů, včetně majetku soukromého. Dochází přitom nejen k narušování stavebního stavu a vzhledu nemovitostí, ale také k poškozování veřejné zeleně a dokonce i památek, jako jsou například sochy a památníky. Odstraňování následků tohoto vandalismu stojí nemalé prostředky, které jsou vynakládány na úkor financování pro veřejnost potřebných projektů," uvedla ve veřejném prohlášení městská rada.

„Přes všechnu snahu bezpečnostních složek ve městě se ukazuje, že bez spolupráce se širokou veřejností nelze pachatele těchto skutků účinně odhalovat a tím i postihovat. Rada města proto vyzývá občany města, kteří nejsou lhostejní ke svému okolí, aby případy vandalismu, se kterými se setkají, neprodleně hlásili Městské policii - linka 156 nebo na Policii ČR - linka 158 nebo 974 872 700. Při oznamování lze požádat o to, aby osobní údaje oznamovatele nebyly zveřejněny, což bude respektováno," konstatoval dále za městskou radu místostarosta Ivan Kůs.

Rada se dále dohodla, že v případě, kdy informace oznamovatele povede až k potrestání pachatele, je město Beroun připraveno oznamovateli poděkovat formou finanční odměny.

Čtěte také: Stejného sprejera dopadli strážníci opakovaně