„Některé děti však rodiče nechali zapsat na více škol, navíc hodně z nich jasně mluvilo o tom, že pro dítě zvažují odklad. V září by tak mělo nastoupit do prvních tříd asi 630 dětí, letos jich bylo 605," potvrzuje vrchol demografické křivky náměstek primátora Mladé Boleslavi Daniel Marek, který má na starosti školství.

Větší množství dětí však neznamená vyšší náklady jen pro školy, které budou muset v řadě případů posílit pedagogický sbor. Víc peněz bude muset do školství poslat i město. „Jsme na tuto situaci připraveni a uděláme všechno pro to, aby měly děti ve školách dostatečný komfort. Chceme se vyhnout třeba tomu, aby musely vznikat kmenové třídy v odborných učebnách," tvrdí náměstek Marek.

Některé z deseti boleslavských škol už jsou na hranicích své kapacity. Tradičně je to 7. základní škola, ale letos museli odmítnout zájemce i na 5. a 9. základní škole. Nicméně rodiče strach mít nemusí, celkově je míst ve zdejších školách dost, a pohodlí žáků vyšší počet prvňáčků v následujícím školním roce neohrozí.

„Maximální kapacita, při níž jsme schopni garantovat žákům důstojné a pohodlné podmínky, je v případě Boleslavi kolem 4 900 dětí. V tuto chvíli jich ve školách máme 4350, takže ani těch 630 nových školáků nás neposune na kritickou hranici. Navíc odejdou žáci z devátých tříd," vysvětluje Daniel Marek.

Třicet dětí ve tříde není ideální počet

Mělo by vzniknout o dvě první třídy více, než jich má Boleslav letos, což zaručuje menší počet dětí ve třídách. Na většině škol se tedy nesetkáte s tím, že by byla naplněna maximální povolená kapacita dětí ve třídě, což je 30. Tento počet není ideální ani podle učitelů, takže boleslavští prvňáci se mohou těšit na třídy o zhruba pětadvaceti dětech.

Navíc například na 8. základní škole jsou ještě volné kapacity, celé křídlo tu má pronajato soukromá střední školy, takže místo by se našlo. Na řadě škol pak byly v minulých letech vybudovány mateřské školy, v případě nejvyšší nouze by se tedy dalo operovat i s těmito prostory.

Podle náměstka Marka to však nebude nutné. „Podle matričních záznamů skutečně víme, že vrchol babyboomu je teď. Už v příštím roce ale očekáváme méně dětí. To se ostatně projeví už v dubnu u zápisů do mateřských škol, tam se pokles porodnosti podle našich statistik ukáže."

Jídelna nebyla na takový nápor stavěna

Peníze do školství však bude zapotřebí investovat i přesto. Příkladem za všechny je 6. základní škola, kde se za poslední roky prakticky zdvojnásobil počet žáků. Jak vysvětlil už na jednání zastupitelů ředitel této školy Tomáš Suchý, zdejší školní jídelna na takový nápor nebyla stavěna. „Když se u nás byl podívat náměstek primátora Jiří Bouška, ukázalo se, že vybavení naší jídelny je mnohdy starší než od sám," řekl s trochou nadsázky.

Kromě nezbytné rekonstrukce této jídelny pak stojí město před potřebou zateplování dalších školních budov, na řadě by měla nyní být 9. základní škola. Na to ovšem peníze z městské kasy stačit nebudou a je nutné požádat o další dotaci, zateplení jedné budovy přijde v průměru na 25 milionů korun.

Čtěte také: Na okrajích Prahy byl přetlak prvňáčků, například v Kunraticích