„Před řadou let jsem obědval s šéfem LVMH Bernardem Arnaultem, který právě připravoval velký stavební projekt pro Paříž. V roce 2001 mi ho představil a v roce 2014 byl projekt otevřen. Byla to nová budova Nadace Louise Vuittona Loď, kterou v Bouloňském lesíku navrhl spoluautor Tančícího domu Frank Gehry. Dnes je to druhé nejnavštěvovanější místo v Paříži po Eiffelově věži. Dává smysl vytvářet takové nové projekty," uvedl Babiš (francouzský koncern LVMH je vlastníkem značek módy Louis Vuitton, šampaňského vína Moët & Chandon a koňaku Hennessy, podnikatel Arnault jej řídí od začátku 90. let, pozn. aut.).

V Praze chybí velké stavební projekty

Podle Babiše si Francouzi právě s ohledem na takové projekty schválili zvláštní zákon definující veřejný zájem, který jim umožňuje je realizovat. „Dnes takové věci dělají každých deset let. A projekty jako někdejší Eiffelovka nebo čtvrť La Defense definují, kde dnes Francouzi jsou," prohlašoval Babiš.

Podle něj právě takové projekty současné Praze chybějí. „Vždycky slýchávám, že to bude drahé. Ano, bude. Ale bude to mít dopad i na to, kolik lidí sem přijede. Co třeba Bilbao? Bylo to zapomenuté městečko ve Španělsku, ale vybudovalo Guggenheimovo muzeum, a to se stalo turistickou atrakcí. Nebylo to levné, stálo to 140 milionů dolarů. Ale jen během tří let dokázalo muzeum přilákat čtyři miliony turistů a vytvořit tisíce pracovních míst. Chtěl bych něco takového v Praze," oznámil Babiš.

Příkladem by mohlo být Muchovo muzeum

Jako příklad vhodné stavby zmínil právě vybudování stánku pro Slovanskou epopej. „To by mohlo být takové české Bilbao. Alfons Mucha byl český vlastenec a já jsem přesvědčen, že by se dala podobná myšlenka přetavit v realitu," uzavřel Babiš, aniž by uvedl, zda je ochoten se nějak podílet na financování podobné stavby nebo kde by měla stát.

KRNÁČOVÁ: Řešíme důležitější věci

Jeho slova ovšem vzápětí zpochybnila jeho spolustranička a pražská primátorka Andrea Krnáčová. „Nebudu chytat za slovo pana Babiše, který má pocit, že nejdůležitější věcí pro Prahu je v současnosti Muchovo muzeum. Já si to nemyslím," uvedla.

Jako velkou výzvu zmínila zejména dopravu a infrastrukturu, zejména to, že stále není dokončen vnější a vnitřní dopravní okruh. „Že není dokončen vnější okruh, není naše vina, protože jeho investorem je stát. Jde o státní stavbu a město na ni nemá podstatný vliv. Vnitřní okruh vyvolává velké emoce, jako ostatně vše, co se děje v Praze. Já bych byla velmi ráda, kdyby se tyto emoce přetavily v něco, jako je diskuse. Méně emotivní, ale s o to větší vizí," prohlásila primátorka.

Podle ní se město rozhodlo jít touto cestou například při výstavbě stanice metra D nebo revitalizace nádraží Bubeneč. „Zabýváme se tím, jak by mohl tento prostor do budoucna fungovat a jsem si jista, že něco vymyslíme," uvedla.