Na rozhovor jsme se sešly v jejím bytě v pražských Dejvicích. Žije v něm druhým rokem, do menších prostor se z vedlejšího bytu přestěhovala po smrti svého manžela. „Je to navíc byt, ve kterém jsme spolu začínali, mám na něj samé krásné vzpomínky," říká. V rozhovoru pro Deník přiznala i to, proč nechystá nahrávat novou desku, proč už nevystupuje v muzikálech i jak se udržuje v kondici.

Máte za sebou turné, Vánoce, dovolenou… Užíváte si teď klidnějšího období?

Úplně bych neřekla volnější, spíš takové normální. Pracuji čtvrtky, pátky a soboty, je plesová sezóna, takže vystupuji převážně na plesích. Do toho mám i svoje vlastní koncerty, teď v zimním období mají lidé na kulturu víc času, když ještě nepracují na zahrádkách.

Navštěvujete sama také plesy? Zatančíte si, když už na nich zpíváte?

Jelikož od sedmnácti let zpívám a vždycky jsem na plesech spíš zpívala než tančila, není tomu jinak ani dnes. Raději jsem nahoře na pódiu a sleduji lidi, jak na moje písničky tančí a baví se při nich.

Jaké písničky jsou tanečně nejúspěšnější?

Soudě podle ohlasů se dobře tancuje jak na rychlé, tak na pomalé. I když, ploužáčky jsou asi přece jen oblíbenější například Říkej mi, nebo Už nejsem volná. To jsou takové moje, jak já říkám, populační písně (směje se).

Liší se váš repertoár na plesích oproti tomu, co zpíváte na koncertech?

Na koncertech toho zazpívám samozřejmě víc, pelmel ze všech žánrů, které jsem kdy zpívala jak rockové pecky z mých začátků, tak muzikálové písničky i popové hity. Na plesy spíš vybírám tanečnější věci.

Dokáží vás fanoušci na koncertech ještě něčím překvapit?

Víte, co mě překvapuje? Že po dvaačtyřiceti letech, co zpívám, mám stále plné sály a lidé mají pořád z mých písniček radost. A čím jsem starší, tím víc si to užívám… Je radost vidět, že za mnou jezdí jak lidé, kteří se mnou v mládí začínali, tak leckdy i jejich děti a vnoučata.

Kdo se může pochlubit třígeneračním vystoupením? Když za mnou po koncertě přijde mladík a řekne, že přišel proto, že ho přemluvila máma, ale nakonec si celý večer skvěle užil, načechrá mě to.

Čí byl nápad realizovat šňůru koncertů s Věrou Špinarovou?

Předloni jsem jela turné s Evou Pilarovou. Potom napadlo majitelku agentury, pod kterou vystupuji, že bychom to mohly zkusit i s Věrou Špinarovou. Že bychom si mohly sednout… Mně se to líbilo, s Věrou se máme rády, není mezi námi žádná rivalita, vždycky jsme spolu báječně fungovaly, nebyl důvod nesouhlasit.

Hrál roli fakt, že jste typově podobné zpěvačky?

Určitě, máme podobné hlasy, dokonce si někteří fanoušci pletli naše písničky.

Neplánujete i nějaký nový společný duet?

Podle mě by to nebylo ono… Kouzelné je, že si každá zazpíváme to svoje hity, na které fanoušci přijdou a na které se těší a jako bonus k nim dostanou duety v podání nás obou. Loni to byly To máme mládež, Kouzlo bílejch čar a jako finálovka Proud Mary od Tiny Turner.

Letos přidáme ještě jeden společný duet. S novinkami je to těžké… Mně vyšla poslední novinková deska v roce 2009, byla jsem s ní spokojená, nechyběly na ní pěkné skladby, ale když z nich zařadím na koncertě víc jak dvě, lidi se mi začnou vrtět a zase chtějí ty, na které si koupili lístek. Tak to prostě je.

Takže ani sólovou novou desku do výhledové budoucnosti nechystáte?

Zatím ne. Dneska je prodej cédéček mizivý, navíc to stojí strašlivé peníze, které se vám nikdy nevrátí. A rádia vám ty skladby stejně hrát nebudou, protože i v nich jedou hlavně staré hity, které posluchači chtějí. Do toho začarovaného kruhu se mi nechce, ačkoli tvůrčí práce při tvorbě nové desky je pěkná a baví mě…

Je nějaká písnička, která už vás zpívat nebaví?

Musím se smát, většinou to říkají takové ty rádoby hvězdy z nové generace, když vidím nějaké zpěváky ofrňovat se nad svými písničkami nebo písničkou. Vždycky si říkám, ty pitomečku, můžeš být rád, že ji vůbec máš. Když ji posluchači chtějí slyšet, jsou hlupáci, když ji z nějakého rozmaru nehrajou.

Musím ale říct, že mě překvapuje, nakolik ode mě lidi i po letech chtějí slyšet skladbu Motorest. Vyšla v roce 1978 na mojí úplně první desce a tehdy to byla opravdu zázračná píseň, fenomén, který rozděloval generace i celý národ.

Nedávno jsem zpívala na plese v Kladně, kde se sešli přední představitelé města dámy v róbách, pánové ve smokingu a představte si, že na ně nejvíc zabral právě Motorest. Zazpívali si ho se mnou skoro všichni, to byl sbor jako hrom.

Zrovna tak se asi málokterá tradiční svatba obejde bez vaší písně Už nejsem volná…

To je pravda, na několika svatbách jsem ji svatebčanům zpívala i živě. Dokonce i na jedné svatbě gayů, to byl pro mě nesmrtelný zážitek. Když jsme ji před lety nahrávali, doufali jsme samozřejmě v úspěch. Že se ale stane až takovým svatebním kultem, jsme nečekali ani ve snu.

Už jste mi řekla, že jste si po Vánocích byla odpočinout na Maledivách, co ale děláte jinak ve volném čase, jak se odreagováváte?

Asi jako většina lidí… Snažím se udržovat ve formě, scházím se s přáteli, chodím za kulturou, doplňuji si angličtinu… Kousek od bytu tady v Dejvicích chodím dvakrát týdne do posilovny, mám skvělou mladou trenérku, která mi nic nedaruje, pravidelně taky šlapu na stroji nebo cvičím na míči při sledování televize.

Proč jste dala vale muzikálům?

Hrála jsem celkem ve 13 muzikálových rolích, byly to krásné práce a moc mě to bavilo, i když je to řehole. Nějak mi ale přijde, že už jich mám dost. I když se nechci rouhat, přiznávám, že se mi do muzikálů nechce.

Na jakou muzikálovou roli jste nejvíc pyšná, na kterou nejraději vzpomínáte?

Jsem šťastná, že jsem mohla být u rozmachu tohoto žánru u nás. Že jsem si mohla zahrát v úžasném muzikálu Bídníci, který to tady celé otevřel. Byl to světový muzikál, uváděný v Divadle na Vinohradech ve stylu, v jakém se uvádí po celém světě, a navíc měl „áčkovou" licenci. Což znamená, že jsme měli originální kulisy, kostýmy a také velký živý orchestr. Když zahrál, otevřela se scéna a my na ni vešli, byla to prostě nádhera.

Kdyby se Bídníci reprízovali, chtěla byste tuto atmosféru zopakovat?

Bídníci se od našeho představení hráli v Praze už dvakrát, v Goja Music Hall. Přemlouvali mě, ať si opět zahraji madamme Thénardieur, ale odmítla jsem. Dvakrát do jedné řeky nevstoupíš… Aktuálně prožívám šťastné období, do kterého se mi muzikály moc nehodí, a v novém roce mám přání, aby ten letošní rok byl alespoň takový, jako ten loňský.

Petra JanůPetra JanůNarozená 19. listopadu 1952 v Praze. Vystudovala střední ekonomickou školu. Od roku 1972 vystupovala v divadle Semafor.

Kariéru rozjížděla jako rocková zpěvačka, posléze přesedlala spíše na pop-rockový žánr. V roce 1978 začala zpívat se skupinou Pro-rock, se kterou vydala své první album Motorest. Od té doby vydala ještě několik dalších desek, poslední sólová vyšla v roce 2009.

Mezi její nejznámější skladby patří Motorest, To máme mládež, Jedeme dál, Moje malá premiéra či Už nejsem volná. Je držitelkou ocenění Zlatý slavík z let 1987, 1988 a 1989. Vystupovala v celkem 13 muzikálech, například Bídníci, Tři mušketýři nebo Hamlet.