Spíš zlo a ostuda, než krása a užitek. Tak vidí mnozí Pražané některé sochy na veřejných prostranstvích. Takzvanými danajskými dary, které dostaly zejména městské části, jsou podle odborníků například okřídlený lev na Klárově nebo motýl na Ortenově náměstí.

Sochy město opraví a následně vrátí

Brzy by se mohly ulice od nekvalitního umění očistit. Vedení Prahy totiž dává dohromady seznam všech děl ve veřejném prostoru. Zjišťuje i stav všech kusů a zda má na starosti jejích údržbu hlavní město nebo radnice městských částí.

Umění ve špatném stavu se na čas odstraní, sochy město opraví a následně vrátí. „Díla, o která nebudou mít městské části zájem, by pak mohla z ulic zmizet. Rozhodnutí bude na radnicích," říká předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu Eliška Kaplický Fuchsová (ANO). V hledáčku budou hlavně kýče a nehodnotné kusy, které se v minulosti dostaly do ulic.

Přesun na kraj metropole 

Odstraněná hyzdící díla však nemusejí zůstat v útrobách lapidária, kde zmizí pod nánosy prachu. „Magistrát by mohl vyjednat nějaké místo, kde by vzniklo jakési umělecké obludárium. Všechna taková díla tam budou pohromadě," přemítá Kaplický Fuchsová.

Vhodnou lokalitou je třeba park v okrajové části Prahy, kam netypická atrakce může přilákat návštěvníky. Zatím jde však pouze o myšlenku. „Dočasně taková díla vystavit pohromadě není špatný nápad. Dali by se tam pozvat školáci, aby viděli, jak se definuje kýč," hodnotí návrh sochař Pavel Karous. Obludárium nastálo však nepodporuje, městský prostor má podle sochaře zabírat jen kvalitní umění.

V Oslu díla od Dalího, na Klárově nevkus

Osázet jednu pražskou plochu uměním sporné kvality není úplnou novinkou. Před třemi lety tak v legraci mluvili odborníci o Klárově, když tam vznikl pomník s okřídleným lvem. A to i přesto, že jeden pomník už v místě byl. Třeba sochař Kurt Gebauer navrhl, aby se tam instalovala další taková díla a vznikla nevkusná zahrada.

Podobný nápad uvedli k životu v norském Oslu, ačkoli s díly mnohem hodnotnějšími. Skandinávská metropole má totiž Ekebergparken, tedy park s 31 sochami, které městu věnoval sběratel umění a milionář Christian Ringnes. „Jsou tam vystavena díla sochařských celebrit jako je Damien Hirst nebo Salvador Dalí," popisuje sbírku Karous.

Díla od významných autorů se mohou objevit i v Praze. Město má v plánu dát každý rok miliony korun právě na nové umění v ulicích. Kromě tuzemských výtvarníků a sochařů by se mohli Pražané i turisté těšit i z děl světových tvůrců.