Magistrátní výbor pro kulturu na návrh radní Hany Třeštíkové (Praha sobě) ve středu doporučil, aby se Muchova epopej umístila do krumlovského zámku do doby, než v metropoli postaví vlastní budovu. 

„Pro mě je to doporučení naprosto nepochopitelné. Praha by na svá největší díla měla být hrdá a mistr Mucha si výslovně přál, aby Epopej v Praze zůstala. Radní Třeštíková, ale tímto přístupem naprosto pošlapává jeho odkaz. Jako zastupitel Prahy navíc nedovedu pochopit, že některý z mých kolegů hlasuje za zájmy jiného města,“ reagoval opoziční zastupitel a člen kulturního výboru Lubomír Brož (ANO). Výsledek hlasování se nelíbí ani předsedovi Janu Wolfovi (KDU-ČSL), který kandidoval za koaliční Spojené síly pro Prahu.

Muchova Slovanská epopej.
Slovanská epopej zpět do Krumlova? Kulturní výbor stěhování doporučil

Wolf je zároveň předchůdce Třeštíkové ve funkci radního pro kulturu. Minulé vedení města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) přitom loni navrhovalo umístění Slovanské epopeje na Výstavišti, kde by se za více než půl miliardy korun opravil a dostavěl komplex Lapidária.

Ještě na začátku roku 2017 se však mluvilo o tom, že výstavní síň pro Muchovu epopej vznikne u Štefánikova mostu ve zlaté oválné galerii. Pro projekt radnice Prahy 1 se vžil název Zlaté vejce. Magistrát přitom tehdy prosazoval variantu, aby dvacítka obřích pláten byla vystavena na Těšnově. 

Ilustrační fotografie.
Místo pro Slovanskou epopej stále není. Praha jedná s majiteli zámku Zbraslav

Centrální městská část však Zlaté vejce „nevyseděla“. Už v listopadu radní oznámili, že plány na výstavbu skleněné galerie z dílny architekta Petra Malinského za skoro dvě stě milionů korun se ruší. 

Chtějí to střelit jako vždycky

Prostor na rohu Revoluční ulice a nábřeží Ludvíka Svobody (kdysi tu mimochodem stávala socha komunistického generála Švermy) je v současném platném územním plánu veden v kategorii parky a parkově upravené plochy. Kvůli Zlatému vejci by se musela parcela změnit na plochu takzvaného smíšeného městského jádra.

Návrhy na zlatou skleněnou oválnou galerii
Praha 1 postaví u Štefánikova mostu pavilon pro epopej

„Proč se nežádá změnit územní plán na kulturu, ale na garáže, na komerční prostory? Prostě to chtějí střelit jako vždycky,“ prohlásil směrem ke komunálním politikům z TOP 09 a ODS někdejší magistrátní zastupitel Matěj Stropnický (Trojkoalice/Strana zelených).

Při pondělním zasedání radních koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) bylo projednávání změny územního plánu ukončeno. „Důvodem ukončení projednávání je to, že návrh změny je už zhruba 13 let přerušen a na změně se nepracuje. Město na tomto místě nepodporuje nic,“ uvedl Pražský patriot.

Návrhy na zlatou skleněnou oválnou galerii
Zlaté vejce u Vltavy se odborníkům nezdá