Divadlo Viola se smutkem zveřejnilo záznam posledního představení s populární herečkou. Loni na jaře, kdy začala řádit koronavirová nákaza, se zúčastnila spolu s Tomášem Vondrovicem besedy s názvem „A přece se hraje“. Setkání moderoval ředitel „nejmenší velké scény“ v metropoli Robert Tamchyna. Všichni hosté museli být kvůli hygienickým opatřením proti covid-19 v rouškách.

Na začátku Maciuchová na oko vyčetla moderátorovi, že přečetl špatně její jméno. Tamchyna přiznal, že s tím měl v rozhlase problémy. Všichni se smáli. „Byla silná, oči a hlas ale prozrazovaly zlé zprávy. Netušil jsem, že je to její poslední návštěva Violy a výběr textu ze sbírky básnířky Li Čching-čao je vlastně rozloučením…,“ vzpomínal ředitel nyní a přidal její citaci: „Já už nejsem pánem svého času, i když…“ Odmlčela se. „To jsem nikdy nebyla. Nikdo nejsme.“

Připomeňte si poslední vystoupení Hany Maciuchové ve Viole na jaře 2020

| Video: Youtube

Podle Tamchyny patřila Maciuchová ke stálicím hvězdného hereckého nebe ve Viole, ostatně její fotografie visí na zdi v malém sále nedaleko Národního divadla dodnes. „Milovala ten sálek zasvěcený múzám – ať už s knížkou poezie v ruce, nebo jako herečka nablízko očím vnímavých diváků,“ dodal ředitel pražského divadla.

Milan Hein, šéf Divadla Ungelt, o Maciuchové nemoci věděl. Často jí volával do Olomouce, naposledy prý spolu mluvili asi před deseti dny. Úterní zprávu o jejím úmrtí proto těžce nesl. „Hanka na jevišti myslela, tlouklo jí srdce, okouzlovala sex-appealem. Byla doma v každém divadelním žánru. Bravurní herečka. A opravdová dáma. A především vzácný, slušný člověk,“ uvedl Hein v příspěvku na webových stránkách.

Divadlo na Vinohradech na oficiálním facebookovém profilu nabízí záznam inscenace Loupežník od Karla Čapka, kde Maciuchová ztvárnila roli Fanky. Také tady v prestižní činoherní scéně její herečtí kolegové věděli, že poslední roky bojuje s rakovinou – a všichni pochopitelně drželi palce. Vinohradský „ansámbl“ nyní připomněl, že roli Maude v komedii Harold a Maude od Colina Higginse hrála naplno už mezi pobyty v nemocnici.

„Věřili jsme, že ji bude k potěšení diváků i celého divadla reprízovat ještě dlouho. Lidský a herecký úděl Hany Maciuchové však byl naplněn. Je nám všem neskonale smutno,“ napsalo vinohradské divadlo. Jak poznamenal současný ředitel Tomáš Töpfer v televizním rozhovoru, hlavní postava ve zmíněné komedii nakonec také umírá…

Starosta Novotný: Táta Hanku v pubertě miloval

Na zesnulou herečku zavzpomínal rovněž řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) s tím, že jeho otec, bavič Petr Novotný, v pubertě kolegyni z olomouckého divadla nesmírně miloval. „Táta dále cíleně chodil k Maciuchovým domů hrát s jejím bratrem šach, prý 'abych jí mohl být poblíž',“ tweetoval výrazný komunální politik a někdejší bulvární novinář.

Sociální sítě zaplavily příspěvky od fanoušků – některé zmiňují například to, že ačkoliv Maciuchová sama mít děti nemohla, role matek (například v kultovním filmu Samotáři) jí nebyly cizí. Mnoho lidí má Maciuchovou spojenou především s rolí Anče v Krkonošských pohádkách. Nezapomenutelná je také úloha manželky primáře Blažeje (Josef Abrhám) v seriálu Nemocnice na kraji města. Ceny divácké popularity TýTý sbírala i jako Miriam Hejlová v Ulici. Televize Nova se na její počest proto rozhodla, že ve středu od 20:00 na program stanice Nova Gold mimořádně zařadí speciální díl seriálu s názvem Zlatá muška.

Je věčná škoda, že kvůli současným protiepidemickým opatřením, kdy jsou divadla zavřená, i kvůli přání rodiny se nemůže konat žádné veřejné rozloučení. Jistě by si Maciuchová vyslechla dlouhotrvající potlesk. Tak na závěr alespoň slova ředitele Heina: „Hanko, měli jsme tě rádi a budeme tu bez tebe chudší…“