Z programu, který s entuziasmem rok co rok sestavují dramaturgové v čele s Hanou Cielovou a Štefanem Uhríkem, si vybere každý. Komedie, thrillery, animované příběhy, rodinná dramata, sci-fi.

Elán přivezli na festival i letošní hosté, stačilo si poslechnout hned jednoho z prvních, španělskou herečku z filmů Pedra Almodóvara Carmen Mauru.

„O to, že jsem se stala herečkou, jsem se nijak nezasloužila, to byla záležitost mého strážného anděla. I když jsem zřejmě urazila svůj šlechtický původ, neboť herectví bylo v mých začátcích chápáno asi jako šlapka, byla jsem šťastná. Je třeba nebrat se vážně a vzít vše s nadhledem," adresovala těm, kteří kariéru i život příliš prožívají.

Sekundovala jí trefně i její slovenská kolegyně Emília Vášáryová, která stejně jako Maura dostala ve čtvrtek od organizátorů Kristiána za přínos kinematografii. „Jen pro ten dnešní den stojí za to žít," zacitovala symbolicky písňový text Oldřicha Nového z filmu Kristián. „To jsme si vždycky zpívali doma a pro mě je to nadčasová píseň," svěřila se herečka.

Kolem krku omotaný pupečník

A do třetice ještě jeden pozitivní recept proti obavám z žití. Přivezl ho do Prahy brazilský spisovatel Paolo Coelho a je docela prostý: „Oslavujme život, radost a přátelství." Úspěšný autor knih Alchymista a Jedenáct minut ví, co říká. Slaví milion svých prodaných knih v češtině, ale nejen to.

Ani on nezačínal lehce. „Před lety jsem u vašeho Pražského Jezulátka slíbil, že když budu úspěšný, vrátím se a přivezu mu nový kabát. Což jsem učinil," přiznal při malostranském setkání s novináři.

Za to, že jako dítě přežil po narození s omotaným pupečníkem kolem krku, zase skládá hold svatému Josefovi. Rok co rok zve mladé i staré přátele na soukromý večer a v různých městech uctívá svého patrona. Mezi dobrými lidmi, s dobrým vínem.

Letos má tu čest Praha, respektive jedno z historických míst na Malé Straně. I tak se lze radovat se života.

Čtěte také: Paulo Coelho: Narodil jsem se skoro mrtvý, proto slavím svatého Josefa