Snímků s obvyklou délkou kolem půldruhé minuty vzniklo celkem pětadvacet. Jejich autoři, většinou tři až čtyři školáci pod vedením zkušeného lektora, prokázali velkou kreativitu a fantazii. Některé filmy se dotýkají typických předsudků, které většinová společnost chová vůči cizincům.

V některých filmech se tvůrci zaměřili na méně diskutované stereotypy

Třeba příběh o zelené berušce, kterou nejprve ostatní červené berušky zavrhují. Poté, co ale ostatním zachrání kůži před hladovým pavoukem, je zelená beruška oslavována jako šampion. V některých filmech se mladí tvůrci zaměřili na méně diskutované stereotypy.

Třeba dílo o jednorožcích si bere na paškál dědu, který mladou generaci vůbec nechápe ani chápat nechce a ve všem ji odsuzuje. Ve filmu „Supergirl" chtěly děti ukázat, že někteří, na první pohled skvělí lidé, mohou mít postranní zlé úmysly, ve zjevné narážce na fenomén tzv. šmejdů. Další snímky upozorňují velmi hravým způsobem na to, jak často odsuzujeme druhé jen kvůli vzhledu. Ve filmu Blízký východ, daleký západ školáci uchopili velmi rafinovaně a symbolicky téma migrace.

Školáci debatovali s lektory 

Čtvrteční projekcí v Aeru se završil první cyklus vzdělávacího projektu, který vytvořil spolek Metaculture s finanční podporou Evropské unie. „Našim očekávaným cílem je, aby se děti zamyslely nad svými předsudky. Celé by to mělo vést k harmoničtějšímu prostředí mezi spolužáky, k posílení vzájemné tolerance a respektu mezi dětmi navzájem i mezi dětmi a rodiči i učiteli," uvedl za spolek Metaculture jeho předseda Daniel Dvořák.

Školáci v rámci projektu nejdřív debatovali s lektory ve třídě o xenofobii, rasismu, bezdomovectví a podobných tématech. Po teoretické přípravě následovaly intenzivní víkendové workshopy, na kterých se děti nejdřív naučily základy pixelace a animace, poté si samy vymyslely scénář svého díla a to pak ve skupinách vytvořily. K ruce při tom měly absolventy animovaného filmu z FAMU.

Minifest moderovala Ester Janečková

Bez nadsázky profesionální výsledky celého experimentu jsou dostupné na facebookovém profilu spolku Metaculture nebo na serveru YouTube. Čtvrteční minifestival v kině Aero moderovala Ester Janečková, která se o nabídce k zapojení do projektu zhruba před rokem dlouze nerozmýšlela: „Boji s předsudky se věnuji delší dobu. A je mi blízký způsob, jakým to Metaculture dělá prostřednictvím tvůrčí práce, která dospívající lidi očividně baví. Vzniklé filmy jsou vtipné, nápadité a mají jasné sdělení. To mi dává důvod k naději, že nastupující generace bude v něčem lepší než ta naše."