Už od počátku roku 2011 plánoval Vršovský s kolegy fotografy Václavem Adamem a Milošem Burkhardtem vybudovat multifunkční kulturní centrum, kde kromě výtvarných výstav nalezne své místo i divadlo, kino a zázemí pro workshopy a přednášky.

Láska na první pohled

Ještě na podzim téhož roku společně koupili nákladní loď Niké. S délkou 68 metrů, šířkou 8,5 metru a výtlakem 750 tun ale rozhodně nešlo o malé plavidlo. „Byla to pro nás láska na první pohled," řekl nyní Vršovský.

Historie Niké sahá až do 50. let 20. století, kdy se v českých loděnicích začali takové lodě stavět. Nákupem ji navíc tři přátelé zachránili před sešrotováním, kam se chystala, protože její výtlak už neodpovídal současné rentabilitě. Možná největší radost pak udělali jejímu dřívějšímu kapitánovi Jaroslavu Soukupovi, který by ji měl pro potřeby nového kulturního počinu řídit i nadále.

Jenže náklady na její přestavbu byly obrovské, a to zejména s ohledem na specifičnost lodní problematiky a s ní spojených předpisů. Tým kolem Cargo Gallery tak musel intenzivně začít hledat cesty, jak záměr financovat.

Zpočátku přispělo několik subjektů, díky kterým bylo možné nejen pokračovat v přípravě přestavby lodi, ale hlavně ji udržovat funkční. Zásadní obrat ale nastal, když jeden z úředníků ministerstva pro místní rozvoj seznámil zástupce iniciativy s možností čerpat peníze z evropského programu Cíl 3, který podporuje přeshraniční spolupráci mezi Českou republikou a německým Saskem.

Evropské dotace i bez úplatků

Daný program konkrétně přispívá na Udržitelný územní rozvoj prostřednictvím realizace společných hospodářských, sociálních a kulturních aktivit mezi oběma sousedy a to Cargo Gallery zejména díky poslední podmínce splňovala, proto potřebné peníze nakonec získala.

„Bylo to úžasné zjištění, že evropské dotace jsou dostupné i pro lidi bez konexí a všeho balastu, který vyplývá z obecných klišé," podotýká s úsměvem Květoslav Vršovský.

Komplikovaná přestavba motorové nákladní lodi pak byla zahájena na konci července 2014 vytažením do dílenské haly. Ocelovou část provedla Česká loděnice v Děčíně, o ostatní velké celky, jako elektro, okna, odpadové hospodářství a montáže prvků se pak postarali další dodavatelé převážně z ústeckého regionu.

Rekonstrukce spolkne 30 milionů

Celou rekonstrukci dozoruje inspekční společností CS Lloyd, která provede počátkem dubna i plavební zkoušky. Právě tento týden by totiž měla být hotova drtivá většina prací. Celková rekonstrukce Niké je odhadována na téměř třicet miliónů korun.

Podle organizátorů Cargo Gallery k realizaci projektu přispěli nejen mnozí dobrovolníci, ale také představitelé měst v Ústeckém kraji i Německu, kde má loď se svým programem kotvit.

V plném proudu jsou nyní zejména přípravy kulturní stránky. Cargo Gallery hodlá od jara do podzimu nabídnout mezi Prahou a Drážďany množství koncertů, výstav, workshopů, přednášek, představení a dalších kulturních aktivit. Na palubě bude umístěno prostorné koncertní pódium, nebo kavárna s knihovnou a netradičními výstavními prostory.

close Niké je původní název nákladní lodi, která byla vyrobena už v 50. letech 20. století. Nyní nabídne kulturu. zoom_in

Už brzy čeká tým Cargo Gallery běžný provoz, 18. května totiž dojde k slavnostnímu zahájení provozu v Litoměřicích. Koncem měsíce se Niké zase přesune do německého Bad Schandau, kde program pokračuje ve spolupráci s drážďanským Kultur Aktiv.

Přibližně v polovině června plavidlo dorazí i do Prahy, kde by mohlo být jednou ze scén populárního hudebního festivalu United Islands. Kotvit bude na nábřeží Edvarda Beneše na Praze 7, což odsouhlasili radní městské části na svém jednání 10. března. Obyvatelům hlavního města organizátoři slibují bohatý program přes celé prázdniny, v září pak loď zamíří opět na sever.