„Do veletržního programu letos divadlo zařadilo představení knihy Cesta Ypsilon, edici nových knižních záložek, soutěž nebo autogramiádu některých známých osobností. Konkrétní jména a čas naleznou zájemci v online programu na stránkách veletrhu," uvedla Filipová. Loni se na výstavním stánku Ypsilonky objevili například Jan Schmid, Marek Eben a Arnošt Godlflam.

Ypsilonka v rámci přehlídky naplánovala dvě představení – Babička se vrací (24. dubna) a T. G. M. aneb Masaryk v kostce (27. května). „Z událostí konce sezony 2014/2015 bude následovat v pátek 5. června na Malé scéně premiéra inscenace Proměna aneb Řehoř už toho má dost. Kafkův text upravil a režíruje Arnošt Goldflam, který se k tomuto autorovi vrací různými cestami již poněkolikáté," dodala Filipová.

V obsazení se objeví například Petr Vršek, Jaroslava Kretschmerová, Oldřich Navrátil, Paulína Labudová, Daniel Šváb a Barbora Skočdopolová.

Domácí hříčka

„K tomuto autorovi se vracím více jako k inspiraci, on a jeho Proměna je pro mě spíš východiskem takřka k nové hře. Některé věci jsem přehodnotil, některé posunuly moje vnímání trochu jinam. Našel jsem v samotném materiálu, a v tom, co je kolem něj, víc snad i humoru a takové domácí hříčky. Pokusil jsem se vyřešit jinak i onu proměnu v toho symbolického brouka," uvedl režisér.

Podle něj by tak měla vzniknout jakási variace na Kafku. Autorem hudby je Mario Buzzi, výpravu navrhla Petra Štětinová Goldflamová a dramaturgem byl Jaroslav Etlík.