The Yardbirds měli v Praze zahrát letos na jaře. Kvůli nemoci Chrise Dreji však muselo být celé evropské turné přeorganizováno.

V dobách britského beatového boomu bývalo jméno The Yardbirds skloňováno hned po Beatles a Rolling Stones. The Yardbirds vnesli do tehdy oficiální kritikou opovrhovaného „barbarského“ žánru hráčskou vytříbenost.

Kapela ovlivnila hudební vývoj i „osvětou“, když v počátcích 60. let zprostředkovávala Evropě setkání s černými bluesovými kořeny rocku. Na vliv The Yardbirds se odvolává řada hudebních celebrit, jejich písně přebralo neuvěřitelné spektrum interpretů od rockerů Rush po diskotékové Boney M.

Nečekejte ovšem od The Yardbirds jen výchovný koncert. Omlazená kapela se snaží o současnou podobu bluesrocku, respektive původního rhythm-and-blues. „Nezníme jako sraz muzikantů po 40 letech. The Yardbirds jsou stále energií našlapaná kapela, která vám dokáže nakopnout zadek,“ nechal se slyšet Dreja.

Líheň kytaristů

Kapela vznikla v roce 1962 a průlom se jí vydařil o rok později, když na post kytaristy nastoupil „první rockový virtuóz“ Eric Clapton. Po Claptonově odchodu přišel další z velkých kytaristů Jeff Beck.

Nejprve s baskytarou, po Beckově odchodu s kytarou prošel školou The Yardbirds i Jimmy Page. Když se v roce1968 The Yardbirds rozutekli, splnil s novými muzikanty jejich zbylé koncertní závazky právě Page. Skupinu zprvu zvanou New Yardbirds však brzy přejmenoval – na Led Zeppelin.

Když byli v roce 1992 The Yardbirds uvedeni do Rock and Roll Hall of Fame, nechali se zakládající členové Dreja a McCarthy slyšet, že kapelu obnoví, pokud najdou správné muzikanty. V roce 1995 se slavné jméno skutečně vrátilo na koncertní pódia.

 

Současná sestava The Yardbirds

Chris Dreja: kytara, sbor, zakládající člen
Jim McCarty: bicí nástroje, zakládající člen
John Idan: zpěv, baskytara, podíl na obnovení kapely v roce 1995
Ben King: sólová kytara, mladý objev původních členů The Yardbirds
Billy Boy Miskimmin: harmonika, nastoupil v roce 2003, dříve v Nine Below
Zero či The Strutts