Železniční mobilní výstavy začaly před dvěma lety expozicí snímků světoznámého fotografa Sebastiana Salgada, kterou shlédlo 63 000 návštěvníků. Následovala přehlídka děl Antonina Kratochvila.

Million Dollar Hotel

Expozice čítající na šedesát fotografií je rozmístěna do tří vagonů. V této poněkud intimní galerii jsou vystaveny fotografie, které byly pořízeny během natáčení snímků Wima Wenderse Million Dollar Hotel a Buena Vista Social Club, ale i fotografie, které souvisí s těmito díly okrajově a vznikly třeba při výběru lokací.

Umělečtěji působí černobílé snímky, jejichž autorkou je Donata Wendersová. Na jednom z nich je zachycen její manžel, jak pozoruje projekci Mily Jovovichové, herečky z filmu, jiné jsou prozměnu portréty obyvatel Kuby. Ty pak doplňují Wimovy snímky v tlumených barvách navazující na náladu jeho filmů.

Ředitelka galerie Jana Bömerová přiznala, že expozice nevznikala lehce. „Kontaktovali jsme italskou agenturu, která má práva na Wendersovy výstavy, ale komunikace vázla,“ prozradila Deníku. „Nakonec nám poslal sám Wenders fotografie v digitální podobě a my jsme je v Česku přenesli na papír. Ty jsme pak poslali autorům kurýrem ke schválení, aby si ověřili, že barevnost snímků odpovídá originálům. S kvalitou výsledku byli ale naprosto spokojeni.“

Fotografie ve vagonech doprovází také hudba z obou filmů a texty z jejích písní od Joaquima Coodera a Wima Wenderse.

Šanci má každý

Galerijní vlak zavítá do šestnácti měst. Putovní turné začne 5. dubna v Praze na hlavním nádraží a konečná stanice roku 2007 bude v Ústí nad Labem 21. srpna. Novinkou pro letošek bude délka otevírací doby. Po zkušenostech z předchozích let se protáhla od 10 do 22 hodin. Cena vstupenek zůstane stejná – 50 Kč plné vstupné, snížené 30 Kč a děti do 14 let zdarma.

Výstavu doprovází projekt Každý z nás je umělec. Letos bude sledovat téma Moje rodina. Na nejlepší tvůrce i letos čekají hodnotné ceny. Autor nejlepšího snímku bude oceněn cestou na Kubu. Všechny přijaté snímky, ať už doručené poštou nebo přinesené přímo do putovní galerie, budou shromažďovány ve virtuální galerii a bodovány veřejností i porotou kurátorů.

Více informací naleznete na www.lgp.cz .