„Medaili Artis Bohemiae Amicis přebírá dnes umělec, jenž dal sílu svého talentu do služeb publiku nejvděčnějšímu, ale současně nejnesmlouvavějšímu - dětskému čtenáři a divákovi. Kultivace dětského výtvarného vkusu, který Karel Franta vždy respektoval a nikdy se mu nepodbízel, je zásluhou, již je mi ctí a radostí dnes ocenit," uvedl Herman.

Ilustroval dětské časopisy

Karel Franta se narodil 1. 5. 1928. K výtvarnému umění měl blízko od mládí; vyučil se grafickým kreslířem a litografem, poté vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění.

Pod vlivem kolegů Jiřího Trnky a Heleny Zmatlíkové směroval svou uměleckou činnost do dětské ilustrace. Působil jako grafik a výtvarný redaktor, v 60. a 70. letech ilustroval dětské časopisy Sluníčko, Ohníček a Pionýr. Je tvůrcem populárních komiksů Malý Vinnetou a Strašidýlko Kuk.

Podílel se na animovaných filmech

Svými ilustracemi doprovodil přes sto dětských knih nejen českých autorů, ale také produkci zahraničních, zejména německojazyčných nakladatelství. Ilustroval též francouzské vydání Ezopových a La Fontainových bajek. Jako výtvarník se podílel na několika animovaných filmech.

Za uměleckou činnost byl Karel Franta oceněn mezinárodni cenami, například v roce 1986 ve Frankfurtu nad Mohanem cenou Grand Prix UNICEF při OSN za nejlepší ilustraci a v roce 1994 zápisem na čestnou listinu IBBY, mezinárodního sdružení pro dětskou literaturu.

Čtěte také: Radní navrhli čestné občanství pro cembalistku Kalabisovou