„Je to pro mě srdeční záležitost. Fascinuje mne start Jizerské padesátky a zástupy běžců, které čekají na povel. Zažil jsem to na vlastní kůži. Několikrát. A pokaždé je to jako poprvé, něco těžko popsatelného," uvedl výtvarník David Vávra.

Součástí výstavy je i filmová projekce

Vedle něho svá díla nejčastěji s tématy lyžařů bojujících na dlouhé tratí vystavují Alena Anderlová, Eva Vones, Ivan Komárek, Jakub Špaňhel, Michal Cihlář, Michael Rittstein, Ondřej Kohout, Radu Tesaro, Roman Franta, Jakub Flejšar a Petr Wagenknecht.

Kolekci starších i nových obrazů, grafik, soch, kreseb a fotografií vévodí uprostřed výstavní síně Flejšarovy železné sochy s názvem Vývoj běžkaře. Součástí výstavy je i projekce dokumentu filmu z Jizerské padesátky.

Samotné výstavě je inspirací kniha Petra Volfa Sport je umění, kde autor vykresluje krásu sportu zobrazeného výtvarníky. Záměrem expozice je vytvoření série uměleckých děl s motivem běžeckého lyžování.

Závod patří do série Worldloppet

Jizerská padesátka je závod v běhu na lyžích klasickou technikou na trati dlouhé přibližně 50 kilometrů vedoucí Jizerskými horami po takzvané Jizerské magistrále.

První ročník se konal v roce 1968, v roce 2012 a 2013 se ho zúčastnilo 4.800 závodníků, což je maximální počet, který je pro závod v souvislosti s ochranou krajiny povolen. Závod je od roku 1999 součástí prestižní série dálkových běhů Worldloppet.