Na odkaz tohoto rodu letos upomíná několik kulturně-historických akcí po celé republice. „Pernštejny a jejich dobu" přibližuje také stejnojmenná výstava v Salmovském paláci na Hradčanech.

I když je většina těchto českých a moravských hradů nebo zámků v dnešní otevřena návštěvníkům, na pražskou výstavu zapůjčily své vzácné sbírky a exponáty.

„Předměty na výstavu poskytly více než čtyři desítky českých i zahraničních institucí," informuje pořadatelka Marta Sedláková.

Upozorňuje, že se jedná o výjimečný soubor exponátů poprvé shromážděných na jednom místě.

Na příkladu nejvyššího kancléře Království českého Vratislava z Pernštejna a jeho španělské manželky Marie Manrique de Lara přibližuje výstava každodenní život šlechtické rodiny v období renesance.

Návštěvník Salmovského paláce nahlédne do ložnice, jídelny, knihovny i trezorové místnosti, kde budou vystavené nejvzácnější exponáty, tzv. Pernštejnský poklad.

„V pravidelných, zhruba dvoutýdenních intervalech budeme předměty v této místnosti obměňovat. Návštěvníci tu uvidí například nově objevenou závěť Vratislava z Pernštejna, Moravské zemské desky či svatební poháry s Pernštejnskými erby," láká na expozici komisař výstavy Petr Svoboda.

Hosté se v Salmovském paláci seznámí také s historií pernštejnského rodu a s poutavou pověstí, která vypráví o tom, jak se do erbu Pernštejnů dostal zubr s houžví v nozdrách.

Rok Pernštejnů

Letošní „Rok Pernštejnů" navazuje na loňské úspěšné oslavy dalšího významného šlechtického rodu.

„Loni jsme uspořádali Rok Rožmberků, a jelikož v lednu bylo výročí 425 let od svatby Polyxeny z Pernštejna s Vilémem z Rožmberka, tak došlo k takovému symbolickému předání štafety," říká Svoboda. Podle jeho slov měli Pernštejnové s Rožmberky mnoho společného.

„Byly to velké magnátské rody, velcí rybníkáři, velcí mecenáši umění."

Podobnost Rožmberků s Pernštejny se podle Svobody při přípravě výstavy ukázala jako drobný problém. Pořadatelé se proto snažili o to, aby letošní připomínkové akce pernštejnského rodu byli odlišné od akcí loňských, jež upomínaly na pány z jižních Čech. „Není to tedy úplně klasická výstava," dodává.

Pernštejnský rok

V rámci Pernštejnského roku připravili pořadatelé vzdělávací přednášky, kulturní akce či městské jarmarky po celé České republice. „V nejbližší době se koná 5. května pochod Po stopách Pernštejnů přes tři pernštejnské hrady, ve znamení oslav bude také letošní festival Smetanova Litomyšl, a tradiční zářijová Hradozámecká noc se samozřejmě uskuteční na jednom z pernštejnských hradů," říká komisař výstavy Petr Svoboda.

Fakta o výstavě

Výstava je otevřena denně od 3. května do 31. července od do 18 hodin v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí v Praze. Touto výstavou se Salmovský palác představuje poprvé po rozsáhlé rekonstrukci veřejnosti ve své nové podobě. Expozici pořádá Národní památkový ústav a Národní galerie v Praze. Základní vstupné je 150 Kč.

MICHAELA ROZŠAFNÁ