„Snažil jsem se při konstruování výstavy dávat dohromady objekty, které spolu vyprávějí příběhy, a na nich ukázat, jak Karel IV. reagoval, jaký byl a pokusit se o jakýsi jeho psychologický medailonek," řekl v pátek novinářům autor výstavy a ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt.

Návštěvníci se tak třeba dozví, že v roce narození příštího císaře sužoval celou Evropu hladomor. „Že celé 14. století je historiky popisováno jako doba katastrof a krizí, což všechno je projekční folie pro osobnost Karla a pro jeho dvorskou kulturu," doplnil.

V první polovině 14. století byla v Evropě finanční krize, italské banky bankrotovaly, což využívaly třeba nově vznikající norimberské. „V tom se Karel pohybuje jako štika ve vodě," uvedl autor.

Velmi schopný politik

Výstava ukáže, jak panovník vypadal, že byl moudrý, ale třeba také "vychytralý, že dokáže mírové smlouvy porušit, když se mu to hodí, prostě se chová jako velmi schopný politik, řekl.

Německými partnery je Dům bavorských dějin a Vědecké centrum pro dějiny a kulturu východní a střední Evropy při univerzitě v Lipsku. „Výstava ukáže mimo jiné třeba význam zlaté stezky, která byla důležitou obchodní cestou mezi Prahou a Norimberkem, zvýrazněn bude význam Norimberka jako druhého sídelního místa po Praze," sdělil Wolfgang Jahn z Domu bavorských dějin.

„Společná zemská výstava se bude mimo jiné věnovat aspektům, které v době Karlově spojovaly národy a podporovaly spolupráci. Zúčastní se jí také celá řada obcí, které leží po trase stezky, mnohé připravují vlastní akce, jež potrvají až do jara příštího roku," uvedl.

Výjimečné dokumenty

Výstava například zcela výjimečně a na pouhý týden ukáže Zlatou bulu císaře Karla IV. z roku 1356, hlavní zákoník platný až do konce říše v roce 1806. Návštěvníci budou mít možnost srovnat nejznámější Karlovo vyobrazení z Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi s karlštejnskou nástěnnou malbou, sochou ze Staroměstské mostecké věže či vzácným Morganovým diptychem zapůjčeným z New Yorku.

Do současné doby se nedochovalo mnoho osobních předmětů Karla IV. Výstava ukáže fragmenty císařova pohřebního roucha nebo rukavici, která byla podle legendy zanechána hornofalckému městu Neustadt an der Waldnaab Karlem IV. S ohledem na drobné rozměry ale pravděpodobně přímo jemu patřit nemohla. Po 667 letech se na území Čech vrátí koruna, kterou se Karel IV. nechal korunovat v Cáchách římským králem.

Výstavu, která před svou německou reprízou potrvá do neděle 25. září, doplní bohatý program zahrnující večerní komentované prohlídky, dílny zaměřené na zlatnické řemeslo, módu či malbu, koncerty, cyklus přednášek zahraničních odborníků či spuštění mobilní aplikace, která bude fungovat zároveň jako audioprůvodce expozicí.

Čtěte také: Středověké staveniště je středem výstavy k výročí Karla IV.