„Karlův pohřeb byl začátkem jeho historické nesmrtelnosti a stal se jednou z nejzajímavějších událostí tehdejší doby. Velkolepý pohřební průvod byl pestrou sondou do tehdejší doby a společnosti," uvedl ředitel NM Michal Lukeš. Doufá, že se tak "zajímavým způsobem doplní a završí" akce, které se letos konaly k 700. výročí narození Karla IV.

Výstava připomíná i cestu smutečního průvodu

Výstava s názvem „Když císař umírá" potrvá do 26. března a je rozdělena do několika částí. Hlavní část je zaměřena na smrt a pohřeb Karla IV. Připomíná ho mimo jiné cesta smutečního průvodu, který prošel Vyšehradem, Pražským hradem, Malou Stranou a Starým i Novým Městem a v jeho čele šlo 564 černě oděných světlonošů s rozžatými svícemi.

Pohřbu se zúčastnili zástupci předních panských rodů, staroměstští i novoměstští konšelé a významní měšťané. K vidění budou v muzeu i textilie z královské hrobky na Pražském hradě, trojdílný dřevěný oltář ze Slavětína, monstrance, medailony nebo části náhrobních desek.

Muzeum připravilo i doprovodný program 

Další části výstavy se věnují kultuře, životu a úloze církve za vlády Lucemburků. Lidé si tak mohou prohlédnout mince, pečetě, výzbroj nebo předměty, které každého člověka v křesťanské společnosti 14. a 15. století provázely od narození až k smrti, tedy mešní roucha a kalichy, náboženské sošky či relikviáře.

Muzeum k výstavě připravilo doprovodný program. Při akci s názvem Šest večerů za Karla IV. se tak mohou lidí zúčastnit kulturních událostí v různých částech Prahy, které poukazují na místa, kde se zastavil smuteční průvod s ostatky panovníka. Zájemce čekají koncerty, diskuse, workshopy či vzpomínkový průvod. Poslední Karlovu cestu si lidé mohou projít i prostřednictvím mobilní aplikace Charles GO, kterou si stáhnou na webu charlesgo.cz.

Čtěte také: Vláda posoudí zavedení významného dne Karla IV. a jeho matky