Expozice ke 100. výročí bolševické revoluce v Rusku ukazuje dějiny komunismu od jeho počátků až po jeho "současné inkarnace" například v Číně, jak uvedli organizátoři. "Komunismus byl jediné hnutí moderních dějin, které zabilo více svých vůdců, funkcionářů a přívrženců než jeho nepřátelé," stojí v českých materiálech k výstavě, kterou ÚSTR převzal z Německa. Jejím autorem je frankfurtský historik a publicista Gerd Koenen.

Koenen byl původně levicovým aktivistou 

K vidění bude 200 snímků a dokumentů na 24 tabulích. Podávají historii komunismu z celosvětového hlediska, nejen s ohledem na české nebo evropské dějiny. "Komunistické přísliby spásy a zářné budoucnosti si našly miliony stoupenců po celém světě. Zároveň se ale proměnily v noční můru pro další miliony lidí, kteří se stali oběťmi násilných komunistických režimů," uvedl ÚSTR k výstavě.
Organizátor výstavy Ondřej Matějka z ÚSTR řekl ČTK, že Koenen byl původně levicovým aktivistou v Západním Německu, později se ale stal ke komunismu velmi kritickým. Začala ho zajímat otázka, čím komunismus byl a mnohde stále je tak působivý. Materiály, které shromáždil, vyprávějí příběh komunismu od jeho kořenů. Ukazují i jeho pronikání do Asie, kde sehrál jinou roli než v Evropě. "V Rusku a v Číně poskytl základ pro záchranu starých říší, které se rozpadly a podařilo se je díky komunismu dát znovu dohromady," uvedl organizátor.

U divadla zůstane do 28. listopadu

Evropskou historii komunismu výstava představuje na příkladech z více zemí, vedle Československa a Německa jsou to také Polsko či Maďarsko. "Příběh české zkušenosti s komunistickou diktaturou je součástí většího příběhu," řekl ke koncepci výstavy Matějka.

Výstavu zahájí ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra a místopředseda Senátu Jiří Šesták ve středu v 15:00. U Národního divadla zůstane do 28. listopadu. Pracovníci ústavu doufají, že poté se ji podaří představit i na jiných místech v Praze.

Připravují se i další akce

Ke 100. výročí bolševické revoluce naplánoval ÚSTR i další akce. Ve spolupráci s Českou televizí připravili historici Jan Dvořák, Jaroslav Formánek a Adam Hradilek knihu Čechoslováci v Gulagu. Představuje osudy několika lidí z bývalého Československa, kteří se sovětskému totalitnímu režimu jevili nepohodlní a skončili v síti lágrů. Obsahuje i fotografie, jak dobové, tak ty, které zachycují současnou podobu míst, jež souvisela s gulagem. Kniha bude mít křest 23. listopadu. Bádání historiků z ÚSTR inspirovalo též stejnojmenný dokumentární cyklus České televize.