"Černá patří k těm velkým hvězdám českého baletu, které se po konci své mimořádné kariéry dokázaly přehrát do prakticky zcela anonymní a přitom neméně náročné role baletního mistra a své cenné zkušenosti zcela nezištně předávat dalším generacím tanečníků," připomněl šéfredaktor Opery Plus Vít Dvořák.

Bodovalo i představení Poslední večeře 

První sólistka Baletu ND Márová získala cenu za dva své výkony v inscenacích prvního českého baletního souboru - za ztvárnění postavy Ona v choreografii Petra Zusky Chvění a za roli Matky ve Stravinského Svěcení jara v choreografii Glena Tetleye. Ve stejném titulu zabodoval i první sólista Štípa, a to rolí Otce.
Nejlepší choreografií loňského roku se stala Poslední večeře tvůrců Vinkláta, Pechara a Svobodníka v nastudování tanečního uskupení DekkaDancers na pražské scéně Jatka 78. Také oni působí jako tanečníci ND.

Čtyři desítky umělců 

Výroční ceny Opery Plus jsou udělovány na základě hlasování čtenářů tohoto portálu. Do hlasování se zapojilo na stránkách Opera Plus 13.327 čtenářů. O širší nominace umělců, zařazených do hlasování v žánru balet a jiný tanečně dramatický žánr, se podobně jako v předchozích letech postarali taneční publicisté a odborníci - Marcela Benoniová, Lucie Dercsényiová, Lucie Kocourková, Zdeněk Prokeš a Roman Vašek, společně se šéfredaktorem portálu Opera Plus Dvořákem.

Do výběru favoritů, o kterých čtenáři hlasovali, se tak dostaly tři desítky umělců ve třech kategoriích: ženský taneční výkon, mužský taneční výkon a choreografie. Do nominací byly zahrnuty výkony a choreografie tuzemských i zahraničních umělců v inscenacích, které byly v ČR poprvé uvedeny v loňském roce.

Laureáti ceny 


Portál o klasické hudbě, opeře a tanci Opera Plus svoje výroční ceny vyhlásil poprvé před šesti lety, a to pro obor opera a vzápětí pak i pro kategorii balet a jiný tanečně dramatický žánr.

Taneční ceny doposud převzali například primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová, choreografové Jan Kodet, Libor Vaculík či Viliam Dočolomanský nebo tanečníci Tereza Podařilová, Alexandre Katsapov, Adam Zvonař a Ondřej Vinklát.