To všechno proto, aby se stala součástí průvodu pražských strašidel.

„Pravidelně spolupracuji s Muzeem pražských pověstí a strašidel, které akci připravilo, takže se už podruhé účastním i strašidelného průvodu. Děti jsou z něho nadšené a doslova jim svítí oči vzrušením. Právě díky tomu má tak neobyčejnou atmosféru.“

Lidé jsou nejdříve překvapeni, co se děje, vytahují mobily a fotí se s jednotlivými strašidly, vodníkem, bláznivou židovkou, katem nebo rytířem v železném brnění. Někteří se připojují a jdou alespoň část trasy s průvodem.

„Češi jsou oproti cizincům daleko víc studení. Turisté si nás nadšeně fotí, pískají a tleskají. Myslí si, že je to Halloween, tak se jim snažíme vysvětlit, že ne,“ popisuje Lucie Míková. Příznivci a nadšenci staročeských strašidel se touto formou snaží dokázat, že bychom neměli zapomínat na náš tradiční svátek. A tím jsou dušičky, žádný Halloween.

„Pražské pověsti skrývají nekonečné množství inspirací, a tak rozhodně nemáme zapotřebí k nám přinášet kulturní vetřelce v podobě vydlabaných dýní. Povinných východních vlivů jsme se zbavili, netahejme si sem zbytečně západní a buďme sví! “ myslí si organizátor akce Filip Jan Zvolský.

Trasa měla několik zastávek

Průvod se letos konal potřetí a tentokrát se vydal od Prašné brány na Jánský Vršek, kde bylo před nedávnem otevřeno Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy.

Trasa, vedoucí Celetnou ulicí a přes Karlův most, měla několik zastávek, na kterých se prostřednictvím hraných scének seznamovali účastníci průvodu s jednotlivými pražskými pověstmi a strašidly. Jedním z nich byla i bezhlavá herečka Laura.

Ta přijela z Itálie hostovat do jednoho z pražských divadel a během svého angažmá se zamilovala do mladého hraběte. Milostný románek nadějné herečky a šlechtice však skončil tragédií, protože se o něm dozvěděl manžel umělkyně. V záchvatu žárlivosti usekl své ženě hlavu a poslal ji hraběti. Od té doby chodí nešťastná Laura domem na Velkopřevorském náměstí a ovívá se vějířem.

ANKETA: Proč se účastním průvodu strašidel?

Zuzana Terry se synem
Hledala jsem nějakou akci, na kterou by se děti mohly převléci do kostýmu. Tento nápad se mi líbil, i když proti Halloweenu samotnému nic nemám, protože můj manžel pochází z Anglie.Oba svátky mají kouzlo.

Kamarádky Alena a Andrea
Hledaly jsme na internetu nějakou zajímavou a nevšední akci, na kterou bychom mohly jít v nějaké masce. Moc rády se totiž převlékáme do různých kostýmů, malujeme a pak vyrážíme do ulic.

Kateřina Brožová s dcerou
Jako malá jsem měla moc ráda průvody, takže jsem chtěla i svoje děti vzít do nějakého průvodu v maskách. Myslím si, že průvody jsou nám Čechům blízké, že to k nám patří. Stejně jako dušičky.

Soňa Kacerovská