Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým volejbalovým svazem pod taktovkou kurátorky Šárky Rámišové.

„Nejstarší je medaile z roku 1923 z mistrovství Prahy, nejmladší měsíc stará medaile ze světové tour v Kataru. Podařilo se nám ale sesbírat téměř kompletní medailovou sbírku v rámci oněch sta let,“ popisuje Rámišová.

Jak se měnily míče

Kromě toho jsou na přehlídce k vidění volejbalové dresy, boty a množství míčů mj. z 30., 50. a 70. let. Návštěvníci tak uvidí, jak se míče v průběhu let měnily.

V první, interaktivní části výstavy si zase mohou změřit výšku svého výskoku a k dispozici je i zóna, kde je možnost zahrát si tzv. crossnet, novinku, při které se místo do dvou hraje do čtyř směrů. V budoucnu je plánována také naučná linka pro děti.

Podle kurátorky Rámišové se výstava chystala více než rok, z toho půl roku probíhaly intenzivní práce: shánění předmětů i dobových fotografií, návrhy vzhledu expozice a konzultace se současnými i vysloužilými hráči.

Setkání veteránů

Množství z nich se osobně zúčastnilo slavnostního otevření, včetně hvězd, jako jsou Zdeněk Groessl, Boris Perušič, Věra Hrabáková či Miroslav Nekola. „Výstava je velmi povedená a byl jsem hrozně rád, že jsem se díky ní mohl po dlouhé době setkat s ostatními hráči,“ řekl Zdeněk Kaláb, držitel stříbrné medaile z mistrovství Evropy z roku 1985.

Volejbal se jako původně americký sport u nás ujal relativně rychle díky dobrým vztahům s USA po 1. světové válce. V roce 1919 byl představen organizací YMCA, velká zásluha patří také Čechoameričanu Josefu A. Pípalovi.

Léta 1948 až 1971 se stala zlatou érou československého volejbalu. V této době jsme se opakovaně stali mistry světa, Evropy i olympijskými medailisty v ženské i mužské kategorii. Tehdejší úspěchy připomínají v prvé řadě dvě stříbrné olympijské medaile z Tokia 1964 a dvě bronzové z Ciudad de México 1968. Výstava mapuje také nové trendy: volejbal na sněhu a ve vodě, crossnet, hru hendikepovaných i seniorů.

Do expozice se návštěvníci dostanou přes starou budovu, přičemž není potřeba prokazovat se negativním testem.