Ředitelem Fajta jmenovala již před rokem tehdejší ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN), její nástupce Jiří Balvín stanovil po několika odkladech termín nástupu Fajta na letošní 1. červenec.
Poté, co se ministrem stal Daniel Herman (KDU-ČSL), uvedl, že jiný způsob řešení situace ve vedení NG než ten, že dříve či později nastoupí Jiří Fajt, nevidí. V únoru oba společně uvedli, že by to mělo být do začátku června, tedy dříve, než chtěl Balvín. Ministr a designovaný ředitel prý spolu ještě v době do uvedení do funkce projednávali otázky příštího směřování NG i Fajtovy představy, jak instituci řídit.
„Ke svému nástupu mohu říct, že to jistě nebude k 1. červenci, to je ten nejzazší možný termín, budeme se snažit, abych mohl nastoupit dřív," řekl v únoru Fajt. Později byl z ministerstva zmiňován termín konce června, počátkem června Herman na tiskové konferenci uvedl, že Fajt má stále ještě pedagogické závazky v zahraničí.
„Na situaci okolo uvedení do funkce se zatím nic nemění. Včas podáme médiím zprávu," sdělila v úterý na dotaz, kdy Fajt do galerie nastoupí, mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová. O tom, zda a kdy by měl Fajt nastoupit, ale nevědí ani zaměstnanci NG včetně ředitelů jednotlivých sbírek.
Dočasný stav v Národní galerii
Do dubna loňského roku NG vedl Vladimír Rösel, jehož náhle odvolala tehdejší ministryně Hanáková, která podobnými kroky proslula. Od té doby vede galerii jako pověřený ředitel šéf Sbírky Starého umění Vít Vlnas.
NG má však v takovém stavu v některých oblastech jen omezené možnosti, nepokračuje třeba vypořádání církevních restitucí, kdy v případě některých movitých památek bylo o vydání rozhodnuto již před půl rokem, dohoda o vydání třeba Vyšebrodského oltáře či dvou Rubensových pláten však stále nebyla podepsána.
Dočasný stav ve vedení NG také instituci ztěžuje situaci při shánění peněz z jiných než státních zdrojů, jimiž galerie nutně musí státní dotaci, jež se rok od roku snižuje, doplňovat. Jaký bude rozpočet galerie na příští rok, zatím není zřejmé. Při sestavování státního rozpočtu hrozilo, že kapitola kultury bude krácena o miliardu, tedy asi o deset procent svých letošních výdajů.
Příspěvkové organizace byly upozorněny, že by o stejné procento mohly být zkráceny jejich mzdové prostředky. Herman je ubezpečuje, že o výši rozpočtu stále vyjednává a v pondělí uvedl, že „platy v oblasti kultury se snižovat nebudou".