Na Mariánském náměstí dorazili vedle představitelů církve také prezident Petr Pavel, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), další senátoři a poslanci a zástupci armády a velvyslanci.

Díky hezkému počasí dorazilo uctít památku svatého Václava do Boleslavi také množství pěších poutníků. Z Prahy poprvé vyrazil jednadvacetiletý Pavel, na zhruba třicetikilometrovou trasu se vydal se skupinou studentů semináře hodinu po půlnoci. "Snažili jsme se vyhýbat rušným silnicím, cesta sem je pro nás i vlastně taková duchovní příprava na pouť," řekl ČTK. Poutníkům nabízí od rána občerstvení v charitním Domově sv. Václava nedaleko náměstí. Lidé jdou pěšky nejčastěji z Prahy a blízkých farností, dorazila například i skupina z Kralup nad Vltavou.

Duchovní program dnes v souměstí doprovází i řada doprovodných akcí. V areálu baziliky sv. Václava je středověký jarmark, odpoledne na Mariánském náměstí vystoupí několik kapel. Koncert pro poutníky v bazilice Nanebevzetí Panny Marie začne v 17:30. Program dnes zakončí slavnostní ohňostroj v Houštce ve 20:30.

Lidé se mohu odpoledne mezi 13:00 a 17:00 poklonit relikvii svatého Václava vystavené v kryptě baziliky sv. Václava. Letos je jí takzvaná herma, speciální renesančně-barokní relikviář ve tvaru hlavy s ostatkem světce. Do Boleslavi dorazila ve středu večer v doprovodu hradní stráže. "V noci ji strážila skupina mladých farníků z farnosti Stodůlky," řekl ČTK probošt kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi Libor Bulín.

Mariánské náměstí a jeho širší okolí je uzavřeno pro dopravu, lidé musí auta zaparkovat na okraji města nebo v menších postranních ulicích. V davu jsou skauti a sokolové, příslušníci různých řádů, na pořádek dohlíží desítky policistů.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003.

Minulý rok provázel Svatováclavskou mši déšť

Fotogalerie: Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Svatý Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.