Festival se každoročně zabývá především tématem sexuality a genderu. „Mezipatra jsou tematický festival. Při výběru filmů je tak klíčové, jak se v nich odráží téma ročníku,“ prozradila programová ředitelka Sandra Hezinová. Letošní výběr filmů proto navazuje na téma osmnáctého ročníku Sami za sebe. O hlavní cenu celovečerních filmů budou bojovat například snímky Na konci světa, Rána nebo Thelma.

„Jedním z prvních filmů, o jehož zařazení do programu jsme byli jednohlasně přesvědčeni, byl finský biografický film Tom of Finland. Heslo Sami za sebe zde ilustruje osud umělce, který po většinu života nemohl tvořit svobodně,“ vysvětlila Sandra Hezinová. „Kritérií pro výběr filmů do programu je ale více. Snažíme se kupříkladu o geografickou pestrost, letos tak představíme nejen mnoho snímků z Evropy, ale také z Asie, Ameriky či Afriky,“ doplnila ředitelka.

V mezinárodní sekci celovečerních hraných filmů se diváci mohou těšit na drama Thelma norského režiséra Joachima Triera. Mystický thriller a kandidát na Oscara pro nejlepší zahraniční film sleduje osud nesmělé dívky Thelmy, která právě nastoupila na vysokou školu. Mezi další očekávané snímky pak patří německý film Cesta od Chrise Miery. Ve svém debutu vypráví příběh gay páru, který řeší partnerskou krizi poté, co se syn odstěhuje z domu.

Z úplně jiného koutu světa se do Prahy dostaví i film Rána jihoafrického režiséra Johna Trengova. Snímek, který Mezipatra uvedla v Česku poprvé na letošní Prague Pride, pojednává o hledání vlastní sexuální identity v prostředí tradičních iniciačních rituálů.

Festival můžete navštívit letos nově ve čtyřech kinech v Prazech. A to kinech Lucerna, Světozor, Pilotů a Kině 35. Kromě filmů si můžete vychutnat i diskuze a samozřejmě večírky. Na jednom z nich vystoupí i DJka a legenda berlínského queer undergroundu Eny Lind. Pražský festival Mezipatra můžete navštívit od 5. do 9. listopadu. Poté se festival přesune do Brna. Za vstupné na jeden film zaplatíte jednotnou cenu, a to 110 korun.