Rekordní mikulášské poledne zažilo vyprodané Divadlo Hybernia během představení rodinného muzikálu Alenka v kraji zázraků. Nejdříve se slavilo 20 tisíc prodaných vstupenek od zářiové premiéry, následně autor hudby Vašo Patejdl a autorka textů Kristýna Pixová představili CD ke stejnojmennému muzikálu. To spolu s Pixovou a Patejdlem pokřtilo i 36 dětí, které v muzikálu účinkují, 800 dětí v hledišti, ale také duo Bublifuk (Petr Ryšavý) a Bublifík (Richard Pekárek). A protože se jedná o představení pro rodiny s dětmi, nekřtilo se šampaňským, ale stylově bublifukem.

Nejdřív texty, až poté písně

Na CD je 21 písní a dalších 7 bonusů z muzikálu Alenka v kraji zázraků scénáristů Jana a Aleny Pixových. Deska byla vydána v nákladu 3 000 kusů a zpívají na něm představitelé jednotlivých rolí muzikálu: Anna Julie Slováčková, Dagmar Patrasová, Martina Pártlová, David Gránský, Ernesto Čekan, Ivana Korolová, Michaela Nosková, Felix Slováček jr., Petr Kutheil, Michaela Sejnová, Bořek Slezáček či dětský sbor Coro Piccolo.

„Ač je běžnou praxí psát nejdříve hudbu, až poté texty, v případě Alenky tomu bylo přesně naopak. Normálně by to bylo, jak říká Alenka „prátečná marce" neboli práce marná a zbytečná.

To se však nestalo a Vašo mě velmi mile překvapil. Až neuvěřitelně jsme se shodli v náladě, cítění a vnímání tématu písničky," pochvaluje si textařka Kristýna Pixová spolupráci s autorem hudby Vašo Patejdlem. CD vznikalo ve studiu Petra Ackermanna po dobu jednoho měsíce. Vedle samotných představení v Divadle Hybernia, bude CD k zakoupení i na webových stránkách www.muzikalyprodeti.cz a síti Supraphon.

Dárků nemá být přehnaně, spíš mají potěšit, říká Patejdl

Vašo Patejdl vzal na křest cédéčka i svého syna Benjamína a to hned s celou jeho třídou z pražské základní školy. Výrazně mu tak zpestřil Mikuláše. A jak tento svátek vůbec prožívá? „Je to pro mě symbol toho, že za chvíli budou Vánoce, takže se na to těším.Pořád si do okna dávám botu, jestli mi Mikuláš něco přinese," prozradil Patejdl, který se synem před pár dny sepsal i dopis Ježíškovi.

„Tak doufáme, že přinese vše co bylo na seznamu. Na druhé straně nejsme nijak nároční. Dárků u nás není nijak přehnaně. Snažíme se především, aby dárky potěšily," dodal s úsměvem Vašo.

O muzikálu:
Alenka z minulosti, ale také trochu současná
Muzikál Alenka v kraji zázraků, který měl v pražském Divadle Hybernia premiéru letos 22. září, není pouhým překlopením knih Alenka v říši divů či v říši za zrcadlem, je jimi pouze inspirována. Jedná se o příběh s výpravným obsazením, ve kterém se prolíná současnost s původními románovými výjevy. Alenka (hrají: Anna Julie Slováčková, Michaela Sejnová či Brigita Cmuntová), je nešťastná šestnáctiletá dívka vyrůstající v nefunkční rodině, která hledá sama sebe. Prostřednictvím zrcadla už jako malá Alenka (Kateřina Průšová, Viktorie Tandlerová a Alžběta Hujerová) objevuje kouzlo zázračného světa s neomezenou fantazií, nad kterým se tají dech. Alenka například řeší vztah se svou matkou Bílou královnou (Dagmar Patrasová nebo Michaela Kuklová), která je v reálném světě zmítána svými pracovními i osobními problémy, ale také nevěrou svého charizmatického, leč věčně uspěchaného manžela Bílého králíka (Bořek Slezáček, Ernesto Čekan). Ten stále utíká za panovačnou Srdcovou královnou (Martina Pártlová, Michaela Nosková či Michaela Zemánková).

O autorech hudby a textu písní:
Vašo Patejdl je od osmdesátých let jedním z nejvýznamnějších představitelů scény populární hudby v Čechách a na Slovensku. Jako autor, interpret, zpěvák, instrumentalista a producent spolupracoval s většinou osobností pop-music uplynulých třech dekád. Je autorem mnohých hitů a jeho tvorba je ovlivněna nejen klavírem jako hudebním nástrojem, s kterým pracuje nejvíce, ale také skutečností, že na rozdíl od většiny svých autorských kolegů má nejvyšší hudební vzdělání. Je jedním z posledních žáků kompoziční třídy Alexandra Moyzese na VŠMU. Je taktéž autorem mnoha muzikálů, filmových soundtracků, scénické hudby a zároveň patří k zakladatelům skupiny Elán.

Kristýna Pixovápatří k předním českým textařům písní pro děti. K psaní textů a básniček ji inspiroval už dědeček, známý moderátor a autor předlohy k muzikálu Kapka medu pro Verunku, Dr. Jan Pixa. Od útlého věku se věnuje hře na klavír a hudbě obecně. Vystudovala Střední pedagogickou školu v Praze, díky tomu se zabývá především tvorbou pro děti. Je autorkou textů mnoha dětských písniček. Pro děti stále aktivně vystupuje po celé republice s vlastní skupinou Myš a Maš. Dále moderuje a vyučuje umělecky zaměřené kroužky pro děti v Praze. Kromě jiných textařských počinů je autorkou písňových textů rodinných pohádkových muzikálů z produkce Muzikálů pro děti: Kapka medu pro Verunku (2012) a Sněhová královna (2014), uvedených v divadle Hybernia.

Čtěte také: Muzikál Alenka v kraji zázraků staví na nastupující generaci mladých herců