První část se věnuje tvorbě pro děti a mládež, které dominují Bob a Bobek nebo Pat a Mat. Druhá část ukazuje Jiránkovy vtipy, které při příležitosti výstavy vyšly také knižně v překladu do sedmi světových jazyků.

Dílo Vladimíra Jiránka je právě přes jeho záběr od animovaných postaviček pro děti po tvorbu pro dospělé známé široké veřejnosti. „Bratrovo dílo je geniální svou jednoduchostí, nadsázkou i osobitým humorem. (…) Vladimír byl velice skromný a miloval svou práci, přistupoval k ní zodpovědně a s vášní," řekl Miroslav Jiránek, bratr Vladimíra Jiránka.

Výstava ukazuje třeba originální kresbu autíčka z krátkého animovaného filmu Pivo přes ulici z roku 1974. Návštěvníci uvidí také unikátní barevné kresby Boba a Bobka, kterých Vladimír Jiránek vytvořil pouze několik kusů, a vtipy kreslené na papírové ubrousky, které autor kreslil pro své kamarády po večerech. Těchto ojedinělých vtipů se dochovalo necelých 50 kusů a výstava zobrazuje dva z nich.

Autoři výstavy se rozhodli přiblížit návštěvníkům také postupy tradiční animace, jimiž vznikaly oblíbené večerníčky. V expozici jsou scéna z natáčení a loutky Pata a Mata či Síň slávy Boba a Bobka jako maskotů Mistrovství světa v ledním hokeji 2015.

Asi 150 kreslených vtipů

Druhá část výstavy patří Jiránkovým vtipům, kterých za svůj život nakreslil přes 3000. Vytvářel je především pro periodika jako Dikobraz, Mladý svět, Mladá Fronta, Lidové noviny, Reflex a další. Návštěvníci uvidí přibližně 150 vybraných autorových kreseb.

Expozici Včera a dnes připravila Galerie Tančící dům ve spolupráci s rodinou Jiránkových, soukromými sběrateli a kreslířem Alexem Dowis, autorem Boba a Bobka v roli maskotů Mistrovství světa v ledním hokeji 2015. Jedná se o nejrozsáhlejší výstavu v Praze od roku 1998 a zároveň o první ucelený náhled na autorovu tvorbu od jeho úmrtí v roce 2012.

Jiránek se narodil v roce 1938 a vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Hned po škole se ale začal věnovat kreslení. Jeho osobitě pointované obrázky koncem 70. let mimo jiné přispěly k popularizaci vznikajícího ekologického hnutí Brontosaurus. Celý život byl Jiránek kreslířem a karikaturistou na volné noze. Je podepsán i pod dvacítkou kreslených filmů, vydal přes 15 knížek.

Čtěte také: Karikaturista Dostál: Naším snem je otevření muzea kresleného humoru