Ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně se otevírá velká česko-německá výstava, kterou o Karlovi IV. a jeho době připravila Národní galerie ve spolupráci se zahraničními partnery.

Výstava například zcela výjimečně a na pouhý týden ukáže Zlatou bulu císaře Karla IV. z roku 1356, hlavní zákoník platný až do konce říše v roce 1806.

Návštěvníci budou mít možnost srovnat nejznámější Karlovo vyobrazení z Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi s karlštejnskou nástěnnou malbou, sochou ze Staroměstské mostecké věže či vzácným Morganovým diptychem zapůjčeným z New Yorku.

Autoři výstavy shromáždili na 250 exponátů z celého světa a chtějí jejich pomocí zkonstruovat příběh Karlova života a jeho doby a pokusit se podat jeho psychologický portrét.

Výstavy na Hradě

Na Hradě začíná několik výstav. Nejvýznamnější je pravděpodobně v Císařské konírně, jmenuje se Žezlo a koruna a ukáže tisíciletou historii korunovací českých králů.

Výstava Koruna království v hradní Jízdárně nabízí model triforia z katedrály sv. Víta včetně kopií gotických bust, ukazuje také katedrálu jako nejvýznamnější pohřebiště českých panovníků.

Další výstavy připravené na Pražském hradě se budou věnovat dostavbě katedrály z přelomu 19. a 20. století, vztahu českého státu ke korunovačním klenotům či středověkému dobývání vzácných kovů.

close Začíná výstava klenotů. zoom_in

Kliknutím na obrázek ho zvětšíte.

Čtěte také: Při mši k výročí Karla IV. byla vystavena Svatováclavská koruna