Melodrama o lásce a nenávisti, vášni a smrti na pozadí politických intrik a boje za svobodu a nezávislost mělo premiéru 14. ledna 1900 v římském Teatro Costanzi. Setkalo se s nejednoznačným přijetím.

Tosca patří k nejpopulárnějším operním titulům 

U publika mělo poměrně úspěch, ale například Gustav Mahler je odmítl dirigovat s tím, že je to "mistrovská slátanina". Dnes patří tento operní thriller o slavné zpěvačce Tosce, jejím milenci malíři Cavaradossim a zákeřném policejním šéfovi baronu Scarpiovi, odehrávající se roku 1800 v Římě, k nejpopulárnějším operním titulům.

„Někteří posluchači možná nepochopili nebo odmítli přenesení reálného života na scénu opery. V dnešní době už převládá větší pochopení pro umělecké zobrazování těch méně hezkých částí lidského života," podotkl francouzský režisér Bernard, který do centra své režijní vize Pucciniho opery zasadil všemocného policistu Scarpia. Pěvkyně rumunského původu Bogza uvedla, že Tosca, kterou zpívala na mnoha scénách, je její nejdůležitější role.

Český překlad opery pořídil Otakar Smrčka 

V českých zemích uvedlo Toscu jako první české Národní divadlo v Praze v roce 1903. Překlad pořídil Otakar Smrčka. Čeština se tak po italštině, polštině, němčině a francouzštině stala pátým jazykem, ve kterém byla Tosca zpívána.

Čtěte také: Domingo bude ve Stavovském divadle dirigovat Dona Giovanniho