Akce ze zúčastnili zástupci Sdružení místních samospráv (SMS ČR), k protestu se připojili také zástupci České pirátské strany. Demonstraci svolaly Asociace místních samospráv ČR a Asociace hotelů a restaurací ČR. Akci zakončil pochod před objekt ministerstva kultury v ulici Milady Horákové. Demonstrující tak vyjádřili nesouhlas s postojem ministerstva, které se problémem OSA podle nich odmítá zabývat.

Piráti poukazují na neoprávněnost poplatků 

Podle předsedy pirátské strany Ivana Bartoše nemá smysl vyjednávat o výši poplatků, ale je třeba kriticky zhodnotit jejich oprávněnost. „Jedná se například o paušály založené na presumpci viny podle principu rohlík nekupuješ, ale hubu máš, a tudíž bys mohl jíst," řekl Bartoš.

SMS ČR poukazuje na negativní dopad zvýšení poplatků na podnikatele v pohostinství i na obce. Protest přes sídlem OSA měl chvílemi podobu happeningu, když přítomní dávali drobné do kasičky v podobě prasátka za skandování ‚přispějte na chudý OSA'.

Svaz se nechce vyjadřovat

„Ochranný svaz autorský, jakožto soukromý subjekt, nepovažuje za vhodné, aby se vyjadřoval k předvolebním prohlášením a akcím politických uskupení. Vše podstatné, týkající se sazeb pro rok 2017, bylo řečeno v našich předešlých tiskových prohlášeních," řekla  mluvčí OSA Šárka Chomoutová.

V legislativním procesu je nyní vládní novela zákona o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů. Mimo jiné stanoví, že zvýšení autorských poplatků za reprodukovanou hudbu musí být přiměřené. SMS ČR má podezření, že se OSA snaží zvýšit sazby před nabytím účinnosti novely autorského zákona.

OSA loni vzrostly příjmy

V úterý místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) oznámil, že se dohodl s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) na tom, že autorské poplatky za reprodukovanou hudbu by se neměly zvyšovat o více než trojnásobek inflace za minulé tři roky. Průměrná roční míra inflace v ČR se podle Českého statistického úřadu v minulých třech letech pohybovala ve výši 1,4 procenta, 0,4 procenta a 0,3 procenta.

OSA, který zastupuje majitele autorských práv k hudebním dílům, loni vzrostly příjmy na 915 milionů korun. Byla to nejvyšší částka za dobu existence organizace.

Organizaci založili sami autoři 

Rekordních bylo i 501 milionů korun, které svaz v roce 2015 rozdělil mezi české autory a nakladatele. Nejvíc peněz, 375 milionů korun, loni přinesly poplatky z televizního, rozhlasového a on-line vysílání.

Organizaci založili sami autoři v říjnu 1919. K 31. pro­sinci 2015 zastupovala 8819 domácích nositelů práv a statisíce nositelů autorských práv z celého světa.

Čtěte také: Před sídlem OSA se dnes uskuteční demonstrace proti poplatkům